Turecko pozastavilo klíčovou část dohody o migraci s Evropskou unií. Nebude nyní přijímat zpět žádné uprchlíky z Řecka, řekl podle německé televize n-tv turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Znovu také pohrozil úplným vypovězením dohody, která napomohla výrazně snížit počet uprchlíků přicházejících do zemí unie.

Evropská unie hodlá uzavřená ujednání splnit, uvedl ve čtvrtek mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas. "Jak jsme už říkali mnohokrát - je to úmluva založená na vzájemné důvěře a plnění závazků," poznamenal. EU podle Schinase čeká, že se obě strany budou dohodou dál řídit, neboť je to nejen k jejich prospěchu, ale také k prospěchu samotných uprchlíků.

Dohoda, která vstoupila v platnost loni 20. března, mimo jiné stanovuje, že Evropská unie bude z Turecka přijímat syrské běžence a Ankaře také poskytne rozsáhlou finanční podporu. Ankara se na oplátku zavázala přijímat zpět z Řecka uprchlíky, kteří se na jeho území nelegálním způsobem dostanou z Turecka. Měsíčně šlo dosud zhruba o 80 osob.

Právě tuto část dohody ale nyní Ankara nebude podle prohlášení Çavuşoglua dodržovat. "Odteď můžeme říct: 'Nenaplňujeme to a je konec'," řekl také televizi 24 TV na adresu dohody jako takové. Podobných výhrůžek přišla ze strany tureckých činitelů v posledních týdnech celá řada.

Za vyhrocením vztahů s EU, od níž Turecko požaduje bezvízovou politiku, stojí mimo jiné spory s Nizozemskem a Německem, v nichž nemohlo vystoupit několik tureckých politiků, kteří propagují chystané změny ústavy. Ankara následně obě země přirovnala k nacistům.

Shodou okolností Evropská komise ve čtvrtek oznámila spuštění programu za 34 milionů eur (asi 918 milionů korun), který by měl v partnerství s Dětským fondem OSN (UNICEF), tureckým Červeným půlměsícem a tureckou vládou umožnit asi 230 000 dětem uprchlíků ze Sýrie navštěvovat v Turecku školy.

NATO očekává, že Turecko své problémy s Rakouskem rychle vyřeší

Nejmenovaný dobře informovaný představitel Severoatlantické aliance očekává, že spojenecké Turecko si své dvoustranné problémy s Rakouskem rychle vyřeší. Reagoval tak na situaci, kdy Turecko kvůli svým už několik měsíců trvajícím neshodám s Vídní přerušilo spolupráci s partnerskými zeměmi NATO, mezi nimiž je i Rakousko.

"Mrzí nás současná situace a dopad, který má na naše programy spolupráce s partnery," připustil unijní zdroj.

Představitelé aliance však odmítají interpretaci, že by Ankara zablokovala některé plánované akce, včetně vojenských cvičení nebo civilní spolupráce v rámci eskalujícího sporu mezi Tureckem a Nizozemskem či Německem. Spor vznikl už dříve než současné slovní přestřelky mezi Ankarou a evropskými hlavními městy.

Rakouské ministerstvo obrany již oznámilo, že v ohrožení je například plán společné mise v Kosovu v rámci společných výcvikových programů. Naopak již započaté projekty už by postiženy být neměly.