Britská policie v pondělí brzy ráno v souvislosti se sobotním atentátem v centru metropole podnikla další razie ve východním Londýně a zatkla několik lidí. Místní obyvatelé na sociálních sítích hlásili silné rány a střelbu. Podle BBC skončila policejní uzavírka nádraží a stanice metra u mostu London Bridge. Otevřen je částečně i sám most a okolní ulice, uvedla BBC. Na místě je stále mnoho policistů. Kampaň před čtvrtečními parlamentními volbami byla obnovena.

Zátahy se podle britského tisku uskutečnily na jedné adrese na londýnském předměstí Barking, kde policie už v neděli zatkla 12 lidí, a v části Newham. Policie "zajistila velké množství důkazního materiálu," uvedla v pondělí komisařka londýnské policie Cressida Dicková v rozhovoru s BBC. Zopakovala, že policie zná totožnost tří atentátníků. Její prioritou je podle Dickové nyní zjistit, zda byl do útoku zapleten ještě někdo jiný, a vyšetřit pozadí atentátu. "Postupujeme velmi rychle," uvedla Dicková.

Neozbrojeného policistu v civilu, který se jako jeden z prvních postavil atentátníkům a byl vážně zraněn, označila za "opravdového hrdinu". Policista byl podle ní v restauraci s přáteli, a když viděl, co se děje, bez váhání se vrhl na pomoc.

Tři poslední teroristické útoky v Británii byly podle ní domácím spiknutím, stejně jako většina teroristických útoků, které policie zmařila. Boj s domácími extremisty má přesto někdy "mezinárodní rozměr", dodala Dicková.

Server BBC News napsal, že v noci na pondělí byly na několika mostech v centru Londýna vztyčeny bezpečnostní bariéry chránící chodce před auty. Týká se to i Westminsterského mostu, na němž v březnu najel útočník do lidí a poté u parlamentu ubodal neozbrojeného policistu. Celkem zabil pět osob a padesátku jich zranil.

V Londýně se v pondělí dopoledne uskuteční další schůzka vládního výboru pro mimořádné situace COBRA. Podle serveru Sky News se očekává také tisková konference v hlavní mešitě na východě Londýna, která je jednou z největších v Evropě.

Při atentátu, který spáchala trojice útočníků dodávkou a noži, přišlo o život sedm lidí, 48 osob bylo hospitalizováno. V neděli večer bylo v nemocnicích 36 lidí, z toho 21 v kritickém stavu. K útoku se přihlásil Islámský stát, jenž se ale hlásí k atentátům, i když s ním útočníci nebyli v přímém kontaktu.

Jeden útočník z Londýna měl u sebe údajně irské doklady

Jeden ze tří atentátníků, kteří v noci na neděli zaútočili v centru Londýna, měl u sebe irský občanský průkaz. Uvedla to irská televizní a rozhlasová stanice RTE s odvoláním na policejní zdroje. Irská policie podle agentury Reuters nechtěla zprávu komentovat.

RTE uvedla, že irská policie svolala kvůli tomuto zjištění speciální bezpečnostní schůzku a úzce spolupracuje s britskou policií.

Podle RTE je možné, že útočník byl z Maroka, byl ženatý se ženou ze Skotska a žil v Dublinu. RTE uvedla, že irské policii byl muž známý v souvislosti s mnoha trestnými nebo bezpečnostními záležitostmi.

Hlavními tématy obnovené kampaně jsou bezpečnost a financování policie

Vůdci opozičních labouristů a liberálních demokratů Jeremy Corbyn a Tim Farron konzervativní premiérku Theresu Mayovou už v neděli kritizovali za dlouho odkládané vyšetřování problémů financování a podpory domácích islamistických skupin ze zahraničí.

Corbyn v neděli řekl, že je třeba "uskutečnit nesnadné rozhovory a začít by se mělo u Saúdské Arábie a pokračovat dalšími státy Perského zálivu". Reagoval tak na nedělní projev Mayové po útocích, v němž předsedkyně vlády řekla, že boj s terorismem si bude žádat "nesnadné a často nepříjemné rozhovory".

Šéf labouristů také Mayovou kritizoval za personální škrty u policie, která podle něj přišla o 20 tisíc lidí. "Nemůžete chránit veřejnost levně," řekl v neděli Corbyn. Podobně se podle serveru Sky News vyjadřoval také Farron.

Cameronův někdejší poradce Steve Hilton dnes Mayovou na Twiteru vyzval k rezignaci. Podle něj je zodpovědná za "bezpečnostní selhání", která umožnila nedávné teroristické útoky v zemi.