Je to vyrobeno z cukru, uveze to čtyři lidi a může to jet rychlostí až 80 kilometrů za hodinu. Řeč je o biologicky rozložitelném autě, o němž jeho tvůrci tvrdí, že může být dalším krokem v ekologické automobilové dopravě. Lehké elektrické auto vyvinuli studenti v Nizozemsku, je vyrobeno z pryskyřice získané z cukrové řepy a pokryto vrstvou lnu vypěstovaného v Nizozemsku, informovala v úterý agentura Reuters.

Testovací jízdy v ostrém provozu chtějí studenti uskutečnit ještě letos, jakmile dostanou povolení od úřadu pro motorová vozidla. "Z biologických materiálů nejsou jen kola a systémy zavěšení," řekl Yanic van Riel, jeden z členů vývojářského týmu TU/Ecomotive z technologické univerzity v Eindhovenu.

Auto váží 310 kilogramů a jeho tvůrci ho nazvali Lina. Prototyp ale zatím neprošel nárazovými testy, protože materiál, z něhož je vůz vyroben, se neohýbá jako kov, ale zlomí se.

Požadavky na snížení znečištění ovzduší a boj s klimatickými změnami tlačí automobilky k alternativním konstrukcím. Většina návrhů ale při výrobě stále vyžaduje velké množství energie. "Energie, která se ušetří při jízdě autem, se vyčerpá při fázi výroby," uvedl šéf týmu TU/Ecomotive Noud van de Gevel.