V Barceloně, katalánské metropoli, přišlo v pondělí demonstrovat statisíce lidí na podporu nezávislosti. Katalánsko, jeden z nejbohatších španělských regionů, slaví svátek Diada, kdy si připomíná porážku za války o španělské dědictví v roce 1714 a ztrátu svrchovanosti. V několika posledních letech ale separatisté svátek používají k veřejné demonstraci své síly.

Katalánci demonstrují jen asi tři týdny před plánovaným referendem o odtržení od Španělska, které svolala katalánská vláda na 1. říjen.

Proti je ale centrální vláda v Madridu, která ho považuje za protiústavní a hodlá mu zabránit všemi právními prostředky.

Demonstranty sváží autobusy

Do Barcelony se sjeli lidé z celého regionu. Oficiálně svoji účast přislíbilo na 400 tisíc demonstrantů, finální číslo ale bude zřejmě ještě mnohem vyšší. V centru města chtějí lidé vytvořit obrovský obrazec v podobě písmena X. Ten má symbolizovat křížek, který mají separatisté zaškrtnout na hlasovacích lístcích, aby dali souhlas s vyhlášením nezávislosti.

Demonstranty do Barcelony sváží asi 1800 autobusů ze všech koutů Katalánska.

"Ode dneška počítáme dny do referenda," uvedl na svém účtu na Twitteru jeden z organizátorů pondělní demonstrace, Katalánské národní shromáždění.

Podobné protesty se konají už od roku 2012 a každoročně se jich účastní 0,5 až 1,8 milionu lidí.

"Je velmi důležité, abychom na oslavy Diady dorazili v hojném počtu, a to proto aby referendum bylo úspěšné," prohlásil katalánský předseda vlády Carles Puigdemont.

Ten už v minulosti uvedl, že pokud se Katalánci v hlasování vysloví proti odtržení od Španělska, tak do 48 hodin vyhlásí nezávislost.

Referendum nebude

Madrid je ale připraven referendu zabránit. "Žádné hlasování nebude. Je mojí povinností zachovat jednotu státu," řekl premiér Mariano Rajoy.

Minulý týden katalánský parlament, který ovládají separatisté, schválil zákon, jenž by měl po referendu umožnit vznik nezávislého státu. Jeho platnost ale téměř okamžitě pozastavil španělský Ústavní soud a zneplatnil ho na dobu, kdy bude zvažovat, zda je, či není v souladu s ústavou.

Madrid také požaduje trestní stíhání všech zástupců katalánské vlády, kteří se budou na přípravě hlasování podílet. Obžalováni by mohli být z nerespektování zákonů.

Zvítězili by odpůrci, ukazují průzkumy

Separatisté ale minulý týden avizovali, že pokud Madrid opravdu zabrání referendu, tak vyzvou lidi k masovým protestům.

Většina Katalánců podle průzkumů veřejného mínění podporuje konání referenda. V něm by ale asi 49,4 procenta hlasovalo proti, zatímco pro odtržení od Španělska by bylo 41,1 procenta, vyplývá z červencového průzkumu.