Španělský ústavní soud ve čtvrtek pozastavil plánovanou pondělní schůzi katalánského regionálního parlamentu, aby zabránil jeho hlasování o nezávislosti autonomní oblasti na Španělsku. Zároveň pohrozil poslancům a zejména vedení sněmovny odpovědnému za svolávání schůzí trestním postihem, pokud se zasedání přece jen uskuteční. Postup soudu označila předsedkyně regionálního parlamentu Carme Forcadellová za porušení svobody projevu a vyjádřila nad ním politování. Zároveň podle webu katalánského listu La Vanguardia upozornila, že žádné rozhodnutí o schůzi nebylo ještě ani schváleno.

Předseda katalánské regionální vlády Carles Puigdemont dal najevo, že chce poslancům představit konečné výsledky nedělního referenda, ve kterém 90 procent zúčastněných katalánských voličů hlasovalo pro nezávislost. Volební účast ale podle dosavadních informací jen mírně překročila 40 procent a samotné referendum, které provázely zmatky kvůli tvrdému zásahu policie na některých místech, nesplňovalo podle všeobecných norem požadavky na tajné a nezávislé hlasování.

Zásah ústavního soudu iniciovali opoziční socialisté v katalánském regionálním parlamentu. Soud upozornil, že jakékoli rozhodnutí katalánského zákonodárného sboru na pozastavené schůzi bude neplatné.

Zdroje z vedení katalánského parlamentu sdělily listu La Vanguardia, že po formální stránce nemá rozhodnutí soudu smysl a je tedy i neplatné, protože ruší schůzi, která ještě ani nebyla svolaná. Forcadellová na twitteru ironicky označila soudní krok za nový návrh dialogu ze strany Madridu.

Rajoy vyzval Katalánce, aby se vzdali plánů na nezávislost

Španělský premiér Mariano Rajoy ve čtvrtek znovu vyzval vůdce katalánské regionální vlády Carlese Puidgemonta, aby odvolal plány na vyhlášení nezávislosti a předešel tak "většímu zlu". V rozhovoru s agenturou EFE Rajoy řekl, že řešením v Katalánsku je okamžitý návrat k zákonnosti a pořádku.

Rajoy požaduje od Katalánska a co nejrychlejší potvrzení, že nedojde k jednostrannému vyhlášení nezávislosti. Upozornil, že tímto způsobem se všichni vyhnou "většímu zlu".

Premiér, jehož odhodlání posílilo před dvěma dny razantní vystoupení krále Felipa VI. proti separatistům, neupřesnil, co si pod větším zlem představuje. Španělská ústava ale umožňuje madridské vládě pozastavit fungování autonomních orgánů v Katalánsku a případně tam i vyhlásit stanné právo. Už nyní kontroluje Madrid velkou část financí regionální vlády.