Před branami populárního barcelonského parku Ciutadella postávají skupinky turistů. Přes mříže se dívají dovnitř, někteří prostrkují své mobily a fotí. Park, který je vedle turistů populární i u obyvatel Barcelony, a hlavně pak zdejších pejskařů, je ale dnes zavřený. Leží v něm katalánský regionální parlament, a proto tamní úřady raději rozhodly, že park neotevřou.

Otázky a odpovědi: Proč chce Katalánsko samostatnost? Jaký bude další vývoj situace ve Španělsku?

"Já jsem dříve nebyla pro nezávislost Katalánska. To se ale nedávno změnilo kvůli tomu jak španělská policie zasáhla proti voličům, bylo to neospraveditelné násilí," říká studentka Clara, která společně se svojí kamarádkou sedí na jedné z laviček před branami parku Ciutadella. Naráží tak na protiústavní referendum o odtržení Katalánska od Španělska z 1.října. Proti voličům, často ženám nebo starším lidem, španělská policie zasáhla s brutalitou. Zraněno bylo téměř 900 lidí, z toho někteří vážně.

"Myslím ale, že jednostranné vyhlášení nezávislosti, jak to chtějí udělat, bude mít negativní dopady, a to hlavně kvůli nedostatku dialogu mezi centrální vládou a tou katalánskou," dodává Clara. "Myslím, že toto téma do určité míry může rozdělovat společnost. Ale tady Marina je moje kamarádka, je proti nezávislosti, ale stejně se bavíme. Ona rozumí mým důvodům, proč to tak je, a já zase těm jejím," tvrdí.

U hlavního vstupu do parku jsou zábrany, za nimi parkuje několik vozidel katalánské policie Mossos d'Esquadra. Krátce před polednem tu bylo ještě hodně středoškoláků - jejich škola je kousek od parku, a proto jim úřady z bezpečnostních důvodů zrušily výuku.

Na rozdíl od Clary, její kamarádka Marina je proti nezávislosti.  

"Myslím, že hlavní problém je jak španělská a katalánská vláda, které spolu nemluví. Kdyby to bylo jinak, bychom mohli získat třeba podobné pravomoci jako má Baskicko (to může vybírat a určovat vlastní daně, pozn.red.). Jenže žádný dialog není," uvádí Marina. "Přeji si, aby se dialog obnovil. Jsem pro, abychom dostali příležitost svobodně se rozhodnout o budoucnosti Katalánska. Jenže se to musí udělat pořádně - je třeba nejdřív změnit španělskou ústavu," dodává Marina.

Kousek odtud, na třídě Lluíse Companyse, se budou odpoledne konat velké demonstrace na podporu nezávislosti. Svolaly je sem dvě velké aktivistické organizace, a sice Národní katalánské shromáždění a Ómnium Cultural. Očekává se, že dorazí desítky tisíc lidí. Demonstrace mají oficiálně začít v 18 hodin, tedy stejně jako plenární zasedání katalánského parlamentu.

Na místě je zatím klid. Jen v okolí se pohybuje hodně katalánských policistů.

Není stále jasné, co se dnes odpoledne bude dít. Předseda katalánské vlády Carles Puigdemont předstoupí před poslance. Je možné, že katalánský parlament vyhlásí jednostrannou nezávislost, nebo také deklaruje nezávislost, jenže současně na několik měsíců pozastaví realizaci.

Ať už se dnes bude dít cokoliv, tak rozhodující bude reakce Madridu. Tamní vláda v čele s lidovcem Marianem Rajoyem už avizovala, že může vůbec poprvé v historii použít článek 155 španělské ústavy. Ten umožňuje suspendovat katalánskou autonomii. Pro je například středopravicová strana Ciudadanos (Občané).

Pokud Katalánci vyhlásí jednoustrannou nezávislost, tak aplikaci článku podpoří i socialisté (PSOE).