Výsledky referenda opravňují Katalánsko k tomu, aby se stalo nezávislým státem, prohlásil předseda katalánské regionální vlády Carles Puigdemont k zákonodárcům. Jeho projev mohli sledovat i lidé na prostranství u Vítězného oblouku v Barceloně. Během svého projevu Puigdemont připomněl některá úskalí v rozhovorech s Madridem, lidé na jeho slova často reagovali potleskem. Všude byly vidět vlajky samostatného Katalánska, někteří lidé přišli zabaleni do plášťů s nápisem "Sí". 

Mnozí z nich ale odcházeli zklamaní - Puigdemont nevyhlásil jednostrannou nezávislosti Katalánska na Španělsku.

Místo toho navrhl vyhlášení nezávislosti na několik týdnů odložit a vyjednávat s Madridem. "Je důležité snížit napětí v Katalánsku a k tomu je potřeba dialog," zdůraznil.

Otázky a odpovědi: Proč chce Katalánsko samostatnost? Jaký bude další vývoj situace ve Španělsku?

Po jeho proslovu pak podepsalo 72 ze 135 poslanců, tedy všichni zástupci separatistických stran "Deklaraci zastupitelů Katalánska". Ta obsahuje dovětek o odkladu vyhlášení nezávislosti. Přijatý dokument ponechává vyhlášení nezávislosti na vládě, která má lhůtu na vyjednávání s Madridem.

Skutečnost, že Puigdemont nakonec nevyhlásil jednostranou nezávislost, zřejmě povede k vyhrocení sporů mezi umírněnými a radikálními separatisty z krajně levicové CUP.

Zklamání bylo patrné i u některých demonstrantů, kteří dění v parlamentu u Vítězného oblouku sledovali. Část z nich hned po skončení projevu Puigdemonta odešla domů. "Chtěl bych, aby Katalánsko bylo nezávislým státem v rámci EU. Španělsko nám zakazuje, abychom se svobodně vyjádřili," uvedl asi padesátiletý Ricardo s katalánskou vlajkou v ruce. 

Jak bude postupovat Madrid?

Nyní bude klíčová odpověď Madridu. Centrální vláda vedená premiérem Marianem Rajoyem se už několikrát dala slyšet, že může použít článek 155 španělské ústavy. Ten ještě nikdy nebyl použit a není přesně jasné, co by poté následovalo. Madrid by ale zřejmě mohl převzít autonomii Katalánska.  

K použití tohoto článku vyzval premiéra Rajoye šéf středopravé strany Ciudadanos Albert Rivera. "Je to vydírání," uvedl s tím, že Madrid by měl převzít autonomii Katalánska a vyhlásit v regionu předčasné volby.

Starostka Barcelony Ada Colauová, která sice podporovala konání referenda, ale je proti odtržení od Španělska, vyzvala k dialogu. "Je čas stavět mosty, ne je ničit," prohlásila ještě před Puigdemontovým projevem. Po něm uvedla, že míč je nyní na straně centrální vlády v Madridu.

Jenže Madrid jednání zatím odmítá. Pokud by na ně kývl, zřejmě by se zasekla hned na začátku. Katalánská vláda vedená Puigdemontem by mohla například požadovat uznání referenda z konce října nebo dohodu o změně ústavy a konání nového, právně závazného hlasování.

To je pro Madrid nemyslitelné. Bude tak případně velmi těžké najít kompromis, který by umožnil oběma stranám zachovat si tvář.

Máme strach z krize

V posledních dnech vzrostl tlak na katalánskou vládu. Řada tamních firem kvůli obavám z nejistoty raději přesunula svá sídla do jiných španělských měst. Vedle velkých bank, jako je Banco Sabadell nebo CaixaBank, tak postupovaly například provozovatel placených dálnic Abertis, vydavatelství Planeta nebo realitní společnost Colonial. A další podniky se k nim ještě zřejmě přidají. "Nejistota a politické riziko, které nyní prožíváme, přiměly k reakci velmi významné katalánské společnosti, které patřily mezi důležité hráče naší podnikatelské historie," uvedlo ve svém prohlášení sdružení podnikatelů z Katalánska Foment, jež vyzvalo k dialogu.

Další vývoj vyvolává obavy také u některých Katalánců. "Jsem Katalánka a nelíbí se mi, jak se chová španělská vláda. Na druhou stranu si ale myslím, že vyhlášení nezávislosti by nic nevyřešilo. Pokud by se ale Katalánsko osamostatnilo, mám obavy, že na několik let přijde krize," uvádí studentka Nuria.

Oprava 12.10. 8:20

V původní verzi článku bylo, že katalánský parlament na žádost premiéra Carlese Puigdemonta odhlasoval Deklaraci zastupitelů Katalánska. Jedná se však pouze o deklaraci podepsanou 72 poslanci, o které se nehlasovalo.

Za chybu se omlouváme.