Přívrženci gruzínského exprezidenta a odvolaného oděského gubernátora Michaila Saakašviliho osvobodili politika z automobilu, v němž ho v úterý k výslechu převážela ukrajinská tajná služba SBU. Policie politika zadržela ráno v jeho bytě kvůli podezření ze spolupráce s kriminální organizací. Několik stovek demonstrantů však jeho převozu bránili vlastním tělem i barikádami na silnici.

Stoupenci Saakašviliho vylomili dveře automobilu a politika z něj vytáhli. "Vyzývám vás k pokojným demonstracím za odstranění (ukrajinského prezidenta Petra) Porošenka, neměli byste se bát ničeho," cituje agentura Reuters slova, která Saakašvili pronesl po svém osvobození.

Zatčení a převozu bývalého spojence ukrajinského prezidenta v Kyjevě bránilo několik set lidí. Během potyček s bezpečnostními složkami utrpělo zranění několik osob, včetně příslušníků policie. Nejméně pět lidí bylo zadrženo.

Saakašvili se na Ukrajině začal politicky angažovat v roce 2015 na pozvání ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, který mu svěřil úřad gubernátora významné Oděské oblasti. Vztahy obou politiků se však následně prudce zhoršily. Saakašvili ukrajinského prezidenta obviňuje z váhavého potírání korupce a z klientelismu. Spor vyvrcholil letos v létě, kdy Porošenko Saakašvilimu, který tou dobou pobýval v zahraničí, odebral ukrajinské občanství. Gruzínský exprezident se pak v září na Ukrajinu s pomocí svých stoupenců vrátil.

V neděli svolal Saakašvili do Kyjeva demonstraci za odvolání Porošenka, které se zúčastnilo několik tisíc lidí. Demonstranti provolávali hesla "Ne korupci, ne Porošenkovi" a "Bandu do vězení".

Dramatické zatýkání

V úterý ráno zahájila SBU v bytě politika razii. Před domem, kde Saakašvili žije, se střetli příslušníci policie a stoupenci gruzínského exprezidenta, kteří se na jeho podporu sešli před vchodem do domu. Přibližně stovka politikových přívrženců chtěla vstup do domu zabarikádovat a podle agentury Unian brání i převozu zadrženého Saakašviliho. 

Protestující na policisty házeli dýmovnice a petardy, policie proti nim použila slzný plyn. Podle agentury Unian několik lidí utrpělo zranění.

Sám politik během policejní razie vylezl na střechu domu a vyhrožoval, že z ní skočí. Podle svědků provolával hesla "Porošenko (je) zloděj a zrádce". Bezpečnostní složky ho ze střechy sundaly.

Demonstranti i nadále bránili převozu Saakašviliho. Na ulici, kterou v centru Kyjeva jel automobil převážející politika, začali stavět barikády. Na pomoc bezpečnostním složkám dorazila i národní garda. Stoupencům Saakašviliho se ale stejně podařilo bývalého gubernátora Oděsy z policejního auta osvobodit. 

Po odebrání ukrajinského občanství žádal Saakašvili několikrát o politický azyl na Ukrajině, avšak neúspěšně. S žádostí se obracel kvůli hrozícímu vydání do Gruzie, kde je stíhán pro údajné zneužití moci, kterého se měl dopustit v letech 2004 až 2013. Ukrajina se podle generálního prokurátora Jurije Lucenka ale Saakašviliho vydat do Gruzie nechystá.

"Co bude dál (se Saakašvilim)? V současné době nezvažujeme (jeho) deportaci nebo vydání. Nyní půjde o výslech osoby, která je podezřelá ze spáchání obzvláště závažného trestného činu," citoval list Ukrajinska pravda Lucenka.

Lucenko dal gruzínskému exprezidentovi a odvolanému oděskému gubernátorovi Michailu Saakašvilimu 24 hodin na to, aby se sám dostavil k výslechu. Lucenko hovořil v parlamentu poté, co exprezidenta po dnešním zatčení osvobodili jeho stoupenci, kteří se následně utábořili před parlamentem. "Zemi, kterou má rád, může Michail Saakašvili pomoci tím, že ji ušetří zbytečných otřesů," apeloval šéf prokuratury.

Lucenko dal podle televize 112 stejnou čtyřiadvacetihodinovou lhůtu i Saakašviliho přívržencům ve stanovém táboře před parlamentem. Pokud neukončí svůj protest, budou proti nim podniknuta "příslušná opatření", která Lucenko neupřesnil. Momentálně je Saakašvili podle prokurátora "na útěku před zákonem".