Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si v úterý vyžádala jednoho mrtvého a 18 zraněných. Podle agentury APA o tom informovala mluvčí regionálního Červeného kříže. 

Na východě Rakouska vybuchl plynový terminál

Následný požár byl uhašen. Společnost Eustream, provozující slovenský plynovod, podle agentury Reuters informovala, že kvůli požáru byl uzavřen tranzit plynu do Rakouska přes Slovensko. Výkonný ředitel Českého plynárenského svazu Jan Ruml řekl, že havárie nebude mít vliv na dodávky plynu do Česka.

"Měl by být ovlivněn hlavně tok zemního plynu z Ruska přes Rakousko do Itálie. ČR se to nedotkne, protože je dlouhodobě zásobována severní cestou přes Německo a Krušné hory," řekl Martin Chalupský, mluvčí největšího tuzemského dodavatele plynu Innogy. "Ceny sice ráno vyskočily nahoru, ale okamžitě začaly padat. Pro naše zákazníky nakupujeme plyn s několikaletým předstihem, proto takto krátkodobý výkyv nemá na naše ceny vliv," dodal Chalupský.

Vývoj ceny plynu po nehodě v Rakousku:

Vývoj ceny plynu po výbuchu z Rakousku.

Podobně reagují i další dodavatelské společnosti.

"Společnost Gas Connect Austria ráno oznámila, že došlo k explozi na stanici Baumgarten v Rakousku. Tato událost aktuálně nemá žádný dopad na bezpečnost dodávek plynu v České republice. Změny mohou nastat v tranzitních tocích v závislosti na renominacích obchodníků s plynem," uvedla pro HN Zuzana Kučerová z NET4GAS.

Slovenská plynovodní společnost Eustream přerušila přepravu plynu do Rakouska. "V důsledku události v Rakousku (...) jsme upravili tranzitní režim naší sítě, abychom plně zajistili její bezpečnost a přerušili jsme tranzit do Baumgartenu," uvedl mluvčí společnosti Eustream. Omezeny byly i dodávky do Chorvatska a Slovinska.

Italský ministr průmyslu Carlo Calenda řekl, že vláda se chystá vyhlásit stav nouze, protože kvůli explozi byly přerušeny dodávky ruského plynu do Itálie.

Přesměrováním dodávek plynu se snaží výpadky nahradit ruský plynárenský gigant Gazprom.

Exploze měla podle prvních zjištění policie patrně technické příčiny.

Rakouská média se mezitím shodují na tom, že neštěstí si vyžádalo jednoho mrtvého a nejméně 18 zraněných. Podle APA bylo 17 lidí zraněno lehce a jeden člověk vážně.

Na místo se sjelo několik hasičských vozů s 240 muži, přivolány byly sanitky i vrtulníky. Server oe24.at původně psal s odvoláním na policii o 60 zraněných. Je to ale spíš hrubý odhad počtu pracovníků, kteří byli v areálu. Podle APA v péči krizových týmů bylo 50 lidí.

Policie na Twitteru informovala, že příčina exploze byla technického rázu. Podrobné vyšetřování příčin je však teprve na začátku.

Operátor zařízení mezitím potvrdil, že požár už byl uhašen. "Zařízení bylo kontrolovaným způsobem zastaveno a je mimo provoz," řekl APA mluvčí společnosti Gas Connect Armin Teichert.

Výbuch otřásl zařízením nedaleko hraniční řeky Moravy v úterý ráno. V 8:45 došlo k explozi a požáru, citovala agentura DPA policejního mluvčího. Okolí je uzavřeno. Podle provozovatele zařízení, společnosti Gas Connect, v areálu pracovalo zhruba 50 lidí.

Na sociálních sítích a v médiích se objevily záběry, na nichž je z dálky vidět ohnivý sloupec a kouřový mrak. Podle APA byl vidět až v několik desítek kilometrů vzdálené Vídni. Zranění i hmotné škody zůstaly omezeny na areál terminálu. Zničeno tam bylo několik budov a vozů. Firma Gas Connect, kterou z 51 procent vlastní energetický koncern OMV, AFP sdělila, že škody jsou značné.

"Slyšel jsem mohutnou explozi a zpočátku jsem si myslel, že by to mohlo být letecké neštěstí. Pak jsem viděl ten nesmírný sloup plamenů," řekl agentuře AFP jeden z místních obyvatel ze slovenské strany hranice.

Ze vzduchu si obrázek o situaci udělala s pomocí vrtulníku i policie, potvrdil regionální policejní mluvčí Heinz Holub. Nejméně jednoho člověka s popáleninami přepravil do vídeňské všeobecné nemocnice vrtulník záchranné služby.

Baumgartenský terminál je důležitým uzlem pro distribuci zemního plynu přicházejícího do Rakouska z Ruska a Norska. S roční kapacitou 40 miliard kubických metrů je toto zařízení, uvedené do provozu v roce 1959, jedním z hlavních plynových středisek střední Evropy, napsala agentura AFP. Z 51 procent ho kontroluje rakouská energetická skupina OMV.

Podle agentury APA se tu odehrává přejímání, měření a zkoušení plynu z Ruska, Norska a dalších zemí a je tu připravován pro další transport.

V reakci na událost v některých zemích prudce rostou velkoobchodní ceny plynu. V Itálii  stouply ceny o 97 procent na rekordních 47 eur za megawatthodinu. V Británii, která je největším evropským trhem s plynem, se cena zvýšila o 35 procent na 92 pencí za termální jednotu, to je nejvyšší hodnota od roku 2013.

Výkonný ředitel Českého plynárenského svazu Jan Ruml řekl, že havárie nebude mít na dodávky plynu do Česka vliv, nehrozí podle něj ani zdražení komodity. "Od roku 2013, kdy byl uveden do provozu plynovod Opal, je největším vstupním místem plynu do České republiky Hora Svaté Kateřiny u bývalé východoněmecké hranice. Plyn tak dnes teče obráceně než dříve," dodal. Mluvčí Eustreamu potvrdil, že havárie nebude mít dopad na dodávky zemního plynu ani na Slovensko.

Aktualizace 13. 12. 2017, 8:00: Všechny tranzitní linky hlavního rakouského plynovodu byly po úterní explozi před půlnocí obnoveny.

Na východě Rakouska vybuchl plynový terminál