Jed, který na konci listopadu pozřel bývalý generál bosenských Chorvatů Slobodan Praljak bezprostředně po vyslechnutí svého rozsudku u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY), nebylo možné předem odhalit. Po skončení interního vyšetřování to v neděli podle agentury AFP oznámil tribunál, který rovněž v neděli oficiálně ukončil svou činnost.

"Neexistuje žádné opatření, kterým by bylo možné v jakékoli fázi jed odhalit," uvedl soudce Hassan Jallow. Vyšetřování podle něj neodkrylo žádné selhání ze strany mezinárodního tribunálu. Pravidla pro zacházení se zadrženými všechny složky ICTY dodržely, dodal Jallow.

K nemožnosti odhalit jed tribunálem podle vyšetřování přispěla "malá velikost lahvičky, omezení v důsledku pravidel prohledávání (zadržených) a povaha kontrolních zařízení, která má ICTY k dispozici".

Vyšetřování Praljakovy sebevraždy nadále vede Nizozemsko, které trestní tribunál na svém území hostilo.

ICTY vedl nezávislé vyšetřování sebevraždy někdejšího generála bosenských Chorvatů od počátku prosince. Praljak byl 29. listopadu v Haagu odsouzen k 20 rokům za mřížemi za zločiny spáchané během války v Bosně v 90. letech. Po vyslechnutí verdiktu vypil smrtící tekutinu a následně v nemocnici zemřel. Podle výsledků pitvy požil kyanid draselný.

Dnešním dnem ICTY oficiálně ukončil svou činnost. Tribunál se sídlem v Haagu se zabýval válečnými zločiny spáchanými od roku 1991 na území někdejší Socialistické federativní republiky Jugoslávie. Tribunál obžaloval celkem 161 osob. Z toho 90 obžalovaných ICTY odsoudil, 19 lidí zprostil obvinění, v 37 případech byla obžaloba stažena nebo  byl proces předčasně ukončen (třeba kvůli úmrtí obžalovaného).

Justici jednotlivých exjugoslávských republik bylo předáno 13 kauz. Zbylé dva obžalované čeká obnovený proces u Mechanismu OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT), který převezme agendu ICTY.