Slovenský prezident Andrej Kiska se dostal do sporu s koalicí premiéra Roberta Fica kvůli zákonu, na jehož základě budou vláda a šéf sněmovny udělovat nové státní ceny. Oprávnění předávat vyznamenání a podobná ocenění patří podle Kisky hlavě státu, proto se prezident obrátil na ústavní soud s podnětem k prozkoumání souladu zmiňovaného zákona s ústavou. Informovala o tom v pátek kancelář slovenského prezidenta.

"V ústavě se píše, že prezident jako jediný ústavní orgán uděluje vyznamenání, pokud k tomu nezmocní jiný orgán. Z tohoto výlučného oprávnění hlavy státu vyplývá, že bez zmocnění prezidenta není možné, aby jiný ústavní orgán uděloval vyznamenání, nebo formálně a obsahově jim rovnocenná ocenění, za která je třeba považovat i státní ceny," uvedla prezidentská kancelář.

Zákon o státních cenách loni na podzim prosadila ve sněmovně koalice i přes Kiskovo veto. Stalo se tak několik měsíců poté, co například Fico kritizoval Kisku za výběr lidí, kterým hlava státu udělila vysoká státní vyznamenání. Fico kritiku zopakoval i po letošním předávání vyznamenání. Za necitlivé až neslušné premiér podle listu Nový čas označil to, že Kiska u příležitosti 25. výročí vzniku Slovenska ocenil také osoby, které byly otevřeně proti samostatnosti země.

Podle zmiňovaného zákona vláda předává státní cenu pojmenovanou po někdejším představiteli takzvaného pražského jara v komunistickém Československu Alexanderu Dubčekovi, a to za příspěvek k rozvoji různých oblastí nebo za významné šíření dobrého jména Slovenska v zahraničí.

Státní cenu Jozefa Miloslava Hurbana, což byl mimo jiné představitel slovenského národního hnutí v 19. století za Rakousko-Uherska, bude podle zákona zase odevzdávat šéf slovenského parlamentu například za mimořádné zásluhy v oblasti legislativy, práva a rozvoje demokracie na Slovensku.

Obě státní ceny jsou spojeny s finanční odměnou ve výši pětadvacetinásobku průměrné měsíční mzdy na Slovensku. Ta loni ve třetím čtvrtletí dosáhla 935 eur (23 710 korun).