Slovenský portál Aktuality.sk ve středu zveřejnil nedokončený článek zavražděného novináře Jána Kuciaka, který popisuje aktivity italského podsvětí na Slovensku a osoby blízké italské mafii 'Ndrangheta v okolí slovenského premiéra Roberta Fica.

Kuciak se v rozsáhlém, ale nedokončeném materiálu věnuje působení několika italských klanů napojených na 'Ndranghetu na Slovensku, kde podnikají především v zemědělství, ale také v bioplynu. Zavražděný novinář uvedl, že tyto klany díky různým podvodům a machinacím čerpají na dotacích miliony eur.

Kuciak rovněž zmapoval podnikatelské vazby Ficovy asistentky Márie Troškové a bývalého poslance Ficovy strany Směr – sociální demokracie a nynějšího tajemníka bezpečnostní rady státu Viliama Jasaňa s italským podnikatelem Antoninem Vadalou. Vadalu pak označil za přímo napojeného na 'Ndranghetu.

Premiér Fico se v úterý svých spolupracovníků zastal. "Nemůžete spojovat lidi s úkladnou vraždou, aniž byste předložili jeden jediný relevantní důkaz," řekl premiér na společné tiskové konferenci s ministrem vnitra Robertem Kaliňákem. Dodal, že Jasaň úspěšně absolvoval všechny bezpečnostní prověrky a má přístup i k přísně tajným dokumentům.

Jasaňovu prověrku začaly zkoumat slovenské úřady. Novinářům to ve středu řekl poslanec Ľubomír Galko, který je šéfem parlamentního výboru pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), jež prověrky uděluje.

"Bezpečnostní prověrka pana Jasaně, která je platná dva roky, je v současnosti již otevřená. Dělají se potřebné kroky a úkony k posouzení toho, zda došlo k selhání," řekl Galko. Dodal, že Trošková bezpečnostní prověrkou nedisponuje a že o ni ani nežádala.

Jasaň listu Plus jeden deň řekl, že nebyl napojen na žádnou mafii a že o ní ani netušil. Pohrozil žalobami za pomluvu a urážky.

Aktuality.sk v poznámce k nedokončenému článku uvedly, že na vystopování činnosti italské mafie na Slovensku portál spolupracoval s Českým centrem pro investigativní žurnalistiku, italskou novinářskou organizací IRPI a mezinárodní organizací OCCRP, která se věnuje problematice organizovaného zločinu a korupce.

Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar v úterý řekl, že případ vraždy má jistý přesah do Česka. Podle českého serveru Respekt.cz je zmíněným přesahem novinářka a zakladatelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku Pavla Holcová. S Kuciakem totiž v poslední době spolupracovala právě na článku o vazbách Ficova okolí na osoby blízké mafii, a nyní je proto pod policejní ochranou, napsal server.

Italský podnikatel Vadala má pak v Česku byznys. Podle obchodního rejstříku mu od loňského listopadu patří společnost Vadala Group CZ, která se do té doby jmenovala Redo Water.

Firma sídlí na nejdražší české ulici Na Příkopě v Praze, podniká v byznysu s realitami a nemá téměř žádný majetek. Napsala to ve středu Mladá fronta Dnes.

Dvaačtyřicetiletý Vadala s trvalou adresou v Trebišově na jihovýchodě Slovenska podniká zejména na Slovensku. Jeho jméno podle MfD figurovalo u 32 slovenských firem, deset z nich se zabývalo fotovoltaikou.

Jednatelem a akcionářem jeho české Vadala Group CZ byl podnikatel Filip Dušek, který má byznysové aktivity v Česku i na Slovensku.

Další Italové, které zmínil v souvislosti s aktivitami ’Ndranghety na Slovensku novinář Tom Nicholson - Brunno Vadala a Diego Roda - podle všeho v Česku nepůsobí, píše MfD.

Šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy reportérům Mladé fronty Dnes řekl, že Kuciak pracoval s veřejně dostupnými zdroji. Odmítl také dřívější spekulace některých slovenských medií, že v okolí těl obětí střelby byly vyskládány náboje jako vzkaz od mafie.

Nejsilnější slovenské opoziční strany SaS a OĽaNO vyzvaly Fica, aby se v souvislosti s vraždou novináře postaral o odchod ministra vnitra a policejního prezidenta z funkcí. V opačném případě nevyloučily podání návrhu na odvolání samotného premiéra, na jehož schválení ale opozice nemá v parlamentu dostatek hlasů.

Slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár vydal pokyn neposkytovat veřejnosti ani politikům informace o případu, aby se zabránilo komplikacím při vyšetřování vraždy novináře. Opozice upozornila, že o průběhu vyšetřování v uplynulých dnech informoval Fico, který se také zúčastnil porady vedení prokuratury, policie a tajné služby.

Slovenská vláda v pondělí vypsala odměnu milion eur (přes 25 milionů korun) za informace, které pomohou odhalit vraha či vrahy novináře a jeho přítelkyně. Policie za nejpravděpodobnější motiv vraždy novináře označila jeho investigativní práci.