Obžalovaný katalánský expremiér Carles Puigdemont, který se vyhýbá španělské justici, byl v neděli zadržen v Německu. Jak uvedl jeho advokát Jaume Alonso-Cuevillas na Twitteru, Puigdemonta němečtí policisté zadrželi, když překročil hranici z Dánska.

Poté jej policisté převezli do cely, kde bude čekat na rozhodnutí soudu o případném uvalení vazby. Puigdemont by měl podle agentury AFP předstoupit před soud v pondělí.

Tisíce katalánských separatistů vyrazily v reakci na jeho zadržení do ulic Barcelony.

Expremiér je ve Španělsku obžalován ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska. Německý policejní mluvčí uvedl, že na základě evropského zatykače vydaného Španělskem byl Puigdemont "zadržen dnes v 11:19 dálniční policií ze (severní spolkové země) Šlesvicka-Holštýnska". Policisté ho zajistili nedaleko dálnice A7, která vede z Dánska do Německa. Puigdemont po ní projížděl na cestě do Belgie z Finska.

Vůdce katalánských separatistů byl od čtvrtka na návštěvě Finska kvůli setkání se zákonodárci a účasti na konferenci. Tam jej zastihlo páteční rozhodnutí španělské justice, která jej spolu s 12 dalšími politiky obžalovala ze vzpoury. Jakmile severská země obdržela od Španělska mezinárodní zatykač, Puigdemont z Finska odjel. Aby se vyhnul kontrolám na letištích, vyrazil vozem. Přes Švédsko, Dánsko a Německo se chtěl dostat do Belgie, kde od loňska žije v exilu.

Podle agentury DPA jej po zadržení policie převezla do věznice ve městě Neumünster. Zástupce prokuratury DPA řekl, že soud by měl zřejmě v pondělí rozhodnout o tom, zda bude Puigdemont po dobu zvažování španělské žádosti umístěn ve vazbě.

Zadržení vyvolalo pobouřené reakce katalánských separatistů, kteří svolali shromáždění v Barceloně a několika dalších městech regionu. Na barcelonské promenádě La Rambla se sešly tisíce lidí.

Lidé s katalánskými vlajkami a transparenty vyzývajícími k propuštění Puigdemonta a dalších "politických vězňů" se vydali k barcelonským sídlům evropských institucí a k německému konzulátu. Část demonstrantů snažících se projít k sídlům úřadů se střetla s policejními těžkooděnci.

Policisté se pokusili zahradit průvodům cestu za pomoci obušků, někteří účastníci se však nechtěli podřídit výzvám policie k ukončení protestu.

Patrně k nejnásilnějšímu střetu došlo poblíž sídla regionální katalánské vlády, kde bylo podle údajů zdravotnické služby zraněno 17 lidí, většinou lehce. Policie zadržela nejméně tři demonstranty, informuje list La Vanguardia

Fakt, že byl Puigdemont zadržen právě v Německu, hojně komentují španělští uživatelé sociálních sítí. Často například zmiňují, že naposledy vydalo tehdy nacistické Německo katalánského premiéra do Španělska během druhé světové války.

Šlo o Lluíse Companyse, který před pučistickými jednotkami Franciska Franka utekl do Francie. Po obsazení Německem tam ale byl gestapem zatčen, vydán do Španělska a tam v roce 1940 popraven.

Puigdemont není sám

Policii se hodlají sami vydat bývalí ministři Puigdemontovy vlády, na které je rovněž vydán evropský zatykač. Chtějí tak učinit ve státech, kde se dosud ukrývali před španělskou justicí.

Britská policie oznámila, že již má zatykač na bývalou ministryni školství Claru Ponsatíovou, která od loňského obvinění ze vzpoury pobývá ve Skotsku, kde přednáší na univerzitě. Její právník potvrdil, že se sama přihlásí na policii.

Podobný krok již učinila také čtveřice dalších uprchlých politiků, kteří pobývají v Belgii.

"Ministři v exilu spolupracují s belgickou justicí," oznámila podle rozhlasové stanice RAC1 mluvčí katalánské separatistické strany PDeCAT Maria Senserrichová.

Za vzpouru hrozí ve Španělsku až 25 let vězení. V separatistické kauze bývalého vedení Katalánska bylo dosud obviněno 28 lidí. Trestného činu se podle obžaloby měli politici dopustit tím, že se snažili o odtržení Katalánska od Španělska.