Britské velvyslanectví v Moskvě uspořádalo v úterý prezentaci pro zástupce zhruba 80 ambasád, na níž prezentovalo poznatky Londýna ke kauze bývalého ruského agenta Sergeje Skripala, otráveného počátkem března v Británii armádním jedem novičok. Oznámila to ve středu ruská média.

Dokument předložený diplomatům zveřejnil v plném znění list Kommersant. Ruské ministerstvo zahraničí označilo prezentaci za fiasko.

Podle Kommersantu byly informace poskytnuté diplomatům shrnutím již známých skutečností s jedinou důležitou výjimkou: zatímco dosud Londýn označoval vinu Ruska za velmi pravděpodobnou, nyní tvrdí, že Moskva je "vinna bez sebemenších pochyb". Americký velvyslanec v Moskvě Jon Huntsman označil šestistránkovou prezentaci za velmi přesvědčivou, napsal ruský deník.

Britský dokument obsahuje chronologii útoku na Skripala a jeho dceru Juliji, které 4. března našla britská policie v bezvědomí na lavičce v jihoanglickém Salisbury. Popisuje látku novičok a uvádí seznam nepřátelských aktů Ruské federace za posledních 12 let.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová na Facebooku označila britskou prezentaci za fiasko. "Na základě těchto šesti stránek se rozhodli o odpovědnosti cizího státu za chemický útok," napsala mluvčí.

Huntsman listu Kommersant řekl, že prezentace, jejíž podklady zástupci zahraničních ambasád obdrželi, přesvědčila britské spojence o nutnosti být ve Skripalově kauze s Londýnem solidární.

USA v reakci na aféru kolem bývalého ruského agenta vyhostily ze země 60 ruských diplomatů.

Vyhoštění Rusů z diplomatických misí v USA následovalo nedlouho poté, co Spojené království na údajný ruský útok odpovědělo vypovězením 23 ruských diplomatů. Celkem pak k středě 27 států světa vyhostilo 144 ruských diplomatů, z bruselského sídla NATO musí odejít dalších sedm akreditovaných Rusů.

Lucembursko se ve středu podle agentury Bloomberg rozhodlo v souvislosti s kauzou Skripalových povolat z Moskvy svého velvyslance ke konzultacím.