Za otravou bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije nervovým jedem na jihu Anglie stojí příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU hledaní podle britských úřadů jako Alexandr Petrov a Ruslan Boširov.

Před poslanci to ve středu uvedla britská premiérka Theresa Mayová, podle níž nešlo o nezávislou operaci, nýbrž o útok schválený v nejvyšších patrech ruského státu. Na muže byl vydán evropský zatykač.

Moskva obvinění opět odmítla a uvedla, že zveřejněná jména ani fotografie údajně podezřelých jí "nic neříkají".

"Mám podezření, že chtěli vyslat signál Rusům žijícím mimo vlast, kteří byli zapojení do záležitostí souvisejících s ruským státem," řekla Mayová o březnovém útoku novičokem. "Ale je na Rusech, aby vysvětlili, co se v Salisbury stalo," dodala. Vláda si dnes předvolala chargé d'affaires ruského velvyslanectví v Londýně.

Britská prokuratura předtím oznámila, že má dostatek důkazů na to, aby dvojici přibližně čtyřicetiletých podezřelých obvinila ze spiknutí s cílem zavraždit Skripala. Muži jsou také obviněni z pokusu o vraždu bývalého dvojího agenta i jeho dcery. Prokuratura však o jejich vydání Rusko žádat nebude, taková snaha by prý byla marná. Šance na zatčení podezřelých v blízké budoucnosti jsou podle policie velmi malé.

Mayová uvedla, že Londýn využije všech dostupných prostředků, aby se podařilo pachatele postavit před spravedlnost. Británie prý bude také usilovat o zavedení dalších sankcí Evropské unie proti Rusku. Mayová v prohlášení v parlamentu varovala "spojence" před působením GRU a zdůraznila potřebu posílit společný boj proti ruské vojenské rozvědce.

Britská protiteroristická policie popsala, že Rusové novičok dopravili do Británie v balení napodobujícím parfém. Poskytla také podrobné informace o jejich pohybu během necelých tří dnů v Anglii. Do Salisbury se muži vydali nejdříve 3. března na "průzkum" a následně druhého dne ráno, přičemž Skripalovi byli nalezeni v bezvědomí na lavičce krátce po čtvrté odpoledne. Policie se domnívá, že dvojice cestovala pod krycími jmény.

Moskva zapojení v incidentu od počátku vehementně odmítá. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí uvedla, že zveřejněná jména ani fotografie vládě nic neříkají. Londýn přitom vyzvala ke spolupráci na vyšetření případu.

Samo ministerstvo v pozdějším prohlášení podle agentury TASS dalo najevo rozhořčení nad "naprosto nepřijatelným tónem" dnešního vstoupení britské premiérky v parlamentu. "Obsahovalo řadu kategorických obvinění proti Ruské federaci a dvěma údajným našim občanům. Tato nařčení rozhodně odmítáme," uvedla ruská diplomacie. Dodala, že hodlá brzy v Haagu a New Yorku "znovu seznámit mezinárodní společenství s historií této záležitosti".

Skripalovi byli otráveni 4. března nervovým jedem novičok v jihoanglickém městečku Salisbury. Po týdnech v intenzivní péči lékařů se nakonec oba z útoku zotavili.

Podle šéfa londýnské protiteroristické policie Neila Basua dorazila dvojice údajných pachatelů útoku z Moskvy do Londýna 2. března a do ruské metropole se vrátila 4. března. Kontaminaci novičokem zaznamenali vyšetřovatelé v hotelovém pokoji, kde byli Rusové ubytováni. Do Británie zřejmě bojovou látku dopravili zamaskovanou jako voňavku značky Nina Ricci, uvedl Basu.

Prokurátoři podezírají dvojici přibližně čtyřicetiletých Rusů ze spiknutí s cílem zavraždit bývalého dvojího agenta Skripala, z pokusu o vraždu 66letého Rusa a jeho 33leté dcery a také z porušení zákona o chemických zbraních.

Moskva podle ruských médií v reakci popřela, že by jí jména dvojice podezřelých něco říkala. "Jména ani fotografie, které byly zveřejněny v médiích, nám nic neříkají," uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Zároveň Londýn vyzvala ke spolupráci při vyšetřování incidentu v Salisbury.

Sue Hemmingová z vrchního státního zastupitelství řekla, že vyšetřování shromáždilo dostatek důkazů, aby byla "reálná šance na odsouzení". Vznést obvinění proti Petrovovi a Baširovovi je podle ní "jasně ve veřejném zájmu". S ohledem na ruskou praxi nepředávat ruské občany k trestnímu stíhání do zahraničí ale prokuratura nebude Moskvu žádat o vydání podezřelých mužů, ačkoli se v srpnu objevily zprávy, že příslušná žádost je připravená.

"Avšak podařilo se nám získat evropský zatykač, což znamená, že pokud kterýkoli ze dvou mužů vycestuje do země, ve které zatykač platí, bude zatčen a může být vydán na základě těchto obvinění, u nichž není promlčecí lhůta," uvedla Hemmingová.

Policie také vysvětlila, jak došlo k otravě Charlieho Rowleyho a jeho partnerky Dawn Sturgessové, která se nakonec stala jedinou obětí novičoku. Rowley jí v červnu daroval krabičku s lahvičkou nalezenou v kontejneru, o níž si myslel, že obsahuje voňavku. Balení však pouze napodobovalo parfém značky Nina Ricci, lahvička se speciální tryskou ve skutečnosti obsahovala bojovou látku.

"Ve skutečnosti šlo o padělanou krabici, lahvičku a trysku, které byly speciálně upravené. Chtěl bych ujistit všechny, kdo si koupili parfém Nina Ricci, mám to z důvěryhodného zdroje, že se nemají čeho bát," řekl Basu.