Francouzský prezident Emmanuel Macron na nedělním krizovém zasedání vlády vyzval k posílení připravenosti policie reagovat na budoucí protesty a k uspořádání dialogu mezi lídry politických stran a demonstranty. Oznámil to Elysejský palác. Před jednáním kabinetu ministr vnitra Christophe Castaner nevylučoval vyhlášení výjimečného stavu, podle informací agentury Reuters ale vláda o této možnosti nedebatovala.

Macron požádal Castanera, aby bezpečnostní sbory na nové demonstrace připravil. Na premiéra Édouarda Philippa se pak obrátil s tím, aby jednání s politickými činiteli a zástupci demonstrantů vedl.

Spekulovalo se, že v neděli Macron předstoupí před národ s projevem, ve kterém by nabídl demonstrantům smír. Podle Reuters ale prezident na neděli žádný proslov nechystá.

Hnutí takzvaných žlutých vest od poloviny listopadu ve Francii demonstruje proti plánovanému zvýšení cen pohonných hmot, ale i kvůli dalším vládním opatřením. 

Protestovalo 136 tisíc lidí

Po celé Francii v sobotu demonstrovalo 136 000 lidí, což je zhruba dvojnásobek oproti odhadu ze sobotního večera. Agentura Reuters označila nynější nepokoje za nejhorší od občanských bouří v roce 1968. AP současnou vlnu násilí srovnává s nepokoji v roce 2005.

Sobotní protesty skončily velkými materiálními škodami. Jen v Paříži bylo zraněno přes 130 lidí a dalších více než 400 policie zadržela. Násilí se přelilo i do regionů, například v Toulouse na jihu země bylo v sobotu podle nedělního oznámení prefektury zraněno 57 lidí, z toho 48 policistů, v Saint-Étienne jižně od Lyonu dav vyraboval několik obchodů a zdemoloval pobočku banky Crédit Agricole a v Marseille policie zadržela 21 lidí, zranění zde utrpěli tři policisté.

K sobotním akcím se připojilo v celé zemi na 75 tisíc lidí, zranění utrpělo podle policie 133 lidí a ze 412 předvedených osob policie ponechala 378 ve vazbě. Mezi zraněnými je 23 policistů.

V noci na neděli zahynul v jižní Francii u zátarasu postaveného demonstranty řidič dodávky, oznámily úřady. Před ním už dříve zemřeli na jiných místech motorkář a chodkyně.

Zatím poslední incident se stal dvě hodiny po půlnoci ve městě Arles. Řidič dodávky najel do kamionu, který stál v zácpě před zátarasem. Bariéru postavili na okresní silnici účastníci akce svolávané od listopadu takzvaným hnutím žlutých vest kvůli plánovanému zvýšení cen pohonných hmot.

Místní prokurátor sdělil agentuře AFP, že se u zátarasu vytvořila zácpa v délce deseti kilometrů. Dodávka po kolizi s jiným autem narazila v plné rychlosti do kamionu.

Ministryně zdravotnictví Agnes Buzynová násilnosti označila za nepřijatelné a vyzvala hnutí žlutých vest, aby se od činů radikálů distancovalo. "Ráda bych slyšela od žlutých vest, že tento druh demonstrací mají na svědomí extremistické skupiny a že s tímto nesouhlasí," řekla Buzynová v rozhovoru s televizí BFM. Chce také, aby se hnutí co nejrychleji zorganizovalo tak, aby mohl dialog s vládou začít.

Lidé začali zapalovat auta, když se je pořádkoví policisté snažili vytlačit od Vítězného oblouku. Někteří se pokusili chránit své pozice barikádami. Další skupina pronikla vysokou bariérou a dostala se do domu u náměstí Charlese de Gaulla.

Někteří z účastníků vytvořili ze svých těl bariéru kolem hrobu neznámého vojína pod Vítězným obloukem, aby jej chránili před rabujícími skupinami.

Členové hnutí žlutých vest francouzským novinářům řekli, že jsou zklamaní, protože se akce nezdařila. "Zůstali jsme celé dopoledne zablokováni u Vítězného oblouku a navrch měli vandalové. Nepodařilo se nám vyjádřit, oč nám jde," sdělili reportérovi deníku Le Figaro.

Agentura Reuters uvedla, že radikálové podpálili jeden z domů v blízkosti Vítězného oblouku. S odvoláním na nejmenované zástupce policejních odborů pak Reuters napsal, že demonstranti ukradli z policejního vozu v centru metropole automatickou pušku. Incident úřady zatím nekomentovaly.

Přístupy na hlavní pařížskou třídu uzavřela auta a policie příchozí kontrolovala. Už dopoledne propukly střety u Vítězného oblouku, kde se mezi poklidné demonstranty vmísily skupinky násilníků. V centru města se pohybovali demonstranti s transparenty, které hlásají: "Macrone, přestaň s námi zacházet jako s idioty!".

Nedělní protesty

V neděli protesty pokračovaly na západě země, v Bretani, kde demonstranti blokují přístup k firmě, která zásobuje více než 170 restaurací. Problémy jsou i v departementu Var na jihu země.

Deset zástupců žlutých vest v týdeníku Le Journal du Dimanche vládě nabídlo dialog. "Buďme zodpovědní a nabídněme vládě, jak z této krize vyjít. Jsme skupina občanů, která je čestným zastoupením Francie, jež trpí a cítí se být zanechaná na pospas. Chceme být mluvčími konstruktivní zloby," napsala skupina, jež se chce distancovat od radikalizace a která tvrdí, že za žlutými vestami stojí 80 procent Francouzů. Griveaux řekl, že je vláda připravena se zástupci žlutých vest hovořit.

K protestu na Champs-Élysées lidé na sociálních sítích v uplynulých dnech psali, že se třetího víkendového protestu žlutých vest v centru Paříže hodlají zúčastnit. Podobné akce se konají i v dalších částech země. Před týdnem se na nich sešlo přes 100 tisíc účastníků, při první protestní vlně 17. listopadu jich údajně bylo bezmála 300 tisíc.

Před týdnem se v Paříži sešly tisíce protestujících, kteří nemají vůdce a většinou se organizují přes internet. Demonstrace se rozrostla do násilností. Policie se už od začátku obávala, že se mezi žluté vesty mohou dostat skupiny násilníků, kteří se budou chtít dostat do střetu s bezpečnostními složkami.

V sobotu se k protestujícím se připojily skupiny maskovaných mužů, z nichž někteří měli tyče a sekery. V Paříži převraceli a zapalovali automobily. "Musíme přemýšlet o opatřeních, která zabrání tomu, aby se to opakovalo," řekl Griveaux.

Francouzský tisk v neděli probírá sobotní události a uvádí, že Castaner ve svém nedělním projevu nevyloučil, že sáhne i k výjimečnému stavu. Ministr také pochybuje o tom, že ti, kteří rabovali a ničili, byli skuteční členové hnutí žlutých vest. K hnutí se zřejmě připojili radikálové. Mezi 287 zatčenými je podle něj nicméně málo lidí, které lze označit za výtržníky. "Žluté vesty se nechaly zahltit profesionálními vandaly, kteří ale umí utéct a uniknout zatčení" řekl ministr.

V Paříži bylo k zásahům povoláno 5000 policistů a novináři se ptají, zda to nebylo málo. Mnozí z policistů přiznali, že byli v sobotu vyčerpaní a že se cítili být ohroženi, protože měli pocit, že jich není dostatečné množství.

Mimo Paříž bylo nejvíc problémů hlášeno z měst Puy-en-Velay, Tours, Tarbes, Marseille a Dijon. Úřady zatím nejsou schopné škody vyčíslit.