Evropská unie je připravena odložit odchod Británie z EU do voleb do Evropského parlamentu, které se uskuteční v květnu. Řekl to ve čtvrtek na Světovém ekonomickém fóru (WEP) ve švýcarském Davosu rakouský kancléř Sebastian Kurz. Dvaatřicetiletý politik rovněž varoval před negativní náladou v Evropě a vyzval k reformám na národní i unijní úrovni.

Británie ví, že EU je ochotna odložit datum brexitu, ale pokud možno ne za květnové volby do Evropského parlamentu, řekl Kurz. Odchod Británie z EU je nyní plánovaný na 29. března, ale proces se zadrhl poté, co britský parlament v polovině měsíce odmítl rozvodovou dohodu vyjednanou mezi vládou premiérky Theresy Mayové a Bruselem.

"Ve Velké Británii si jsou vědomi toho, že Evropská unie je připravena učinit vše pro to, abychom se vyhnuli tvrdému brexitu, a je také připravena, pokud to bude nutné, datum odchodu odložit, ale samozřejmě to musí Velká Británie také chtít," prohlásil Kurz. "Celá Evropská unie odhodlaně bojuje proti tomuto tvrdému brexitu," řekl šéf rakouské vlády. Rakouský politik vyjádřil naději, že se přinejmenším podaří dospět ke shodě na "plánu B".

Kurz ve čtvrtek vyzval Evropu k nabytí nového sebevědomí a vybídl k reformám. V Evropě podle něj vládne negativní nálada a téměř depresivní způsob přístupu k problémům.

Kurz připomněl, že na Evropu s jejími 500 miliony obyvateli připadá čtvrtina světového hospodářského výkonu. Nyní by měla obstát například v oblasti elektromobility stejně dobře jako u spalovacích motorů a měla by se opět stát kontinentem, kde jsou zakládány nové firmy. Evropa je přitom podle něj v záviděníhodné situaci, protože je "nejhodnotnějším místem k životu na světě".

Brexit bez dohody by byl zradou slibů z referenda, říká britský ministr financí

Opustit Evropskou unii bez dohody by znamenalo zradit sliby dané během referenda o brexitu v roce 2016. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek v Davosu řekl britský ministr financí Philip Hammond. Na závažný dopad takového scénáře upozornila Londýn další velká společnost Airbus, která varovala, že by mohla z Británie přesunout výrobu.

"Neodejít (z EU) by bylo považováno za zradu rozhodnutí referenda. Ale odejít bez dohody by podkopalo naši budoucí prosperitu a zároveň by znamenalo zradu slibů, které byly dány," prohlásil Hammond na Světovém ekonomickém fóru (WEP) ve švýcarském Davosu.

Ministr financí zároveň upozornil na to, že selhání ve snaze dosáhnout "dojednaného brexitu" by mohlo vést k nestabilitě a populismu.

Na nepříjemný dopad brexitu bez dohody pro britskou ekonomiku ve čtvrtek podle BBC upozornil generální ředitel jednoho ze dvou největších světových výrobců letadel, společnosti Airbus. "Budeme muset učinit pro Británii potenciálně velmi škodlivé rozhodnutí," uvedl Tom Enders. Firma by podle něj v takovém případě mohla v budoucnu ze Spojeného království přesunout výrobu křídel svých letounů jinam.

Toto Endersovo otevřené upozornění uvítal podle BBC britský ministr obchodu Richard Harrington. "Airbus má pravdu, že to řekl veřejně, a já jsem rád, že to udělal," řekl.

Airbus v Británii zaměstnává 14 000 lidí. V továrně na výrobu křídel ve waleském Broughtonu jich pracuje šest tisíc a další tři tisíce zaměstnává ve Filtonu u Bristolu.

BBC poznamenala, že upozornění Airbusu následovalo po oznámení dvou jiných velkých společností, že z Británie přesunou své centrály. Sony sdělila, že své ústředí pro EU kvůli problémům spojeným s brexitem přemístí do Nizozemska. Z Británie do Singapuru hodlá přesunout své ústředí firma Dyson, i když ta tvrdí, že to s brexitem nesouvisí.