Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v září zlepšila více, než se čekalo. Výhled pro největší evropskou ekonomiku však zůstává negativní kvůli obchodním sporům a nejistotě související s odchodem Británie z Evropské unie. Vyplývá to z průzkumu institutu ZEW.

Index důvěry v září vystoupil na minus 22,5 bodu ze srpnových minus 44,1 bodu. Srpnový údaj byl nejhorší od roku 2011. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali v průměru zlepšení indexu pouze na minus 37 bodů.

Šéf institutu Achim Wambach varoval, že i přes růst indexu zůstává výhled německé ekonomiky negativní. Náladu investorů zřejmě zlepšila skutečnost, že mnoho jich čekalo prudkou eskalaci obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou, což se ale nestalo.

Washington a Peking se na začátku září dohodly, že v říjnu obnoví obchodní jednání na vysoké úrovni. Stále existuje i naděje, že se podaří odvrátit brexit bez dohody a podle Wambacha investory povzbudilo také uvolnění měnové politiky, k němuž přistoupila Evropská centrální banka (ECB).

Ukazatel současné hospodářské situace se snížil na minus 19,9 bodu z minus 13,5 bodu v předchozím měsíci. Propadl se tak nejníže od května 2010. Analytici počítali s poklesem pouze na minus 15 bodů.

Německá ekonomika klesla ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,1 procenta po růstu o 0,4 procenta v prvním čtvrtletí. Hospodářský institut IfW tento měsíc varoval, že německá ekonomika ve třetím čtvrtletí vstoupí do recese, která se obvykle definuje jako alespoň dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. IfW předpokládá, že ve třetím čtvrtletí HDP klesne o 0,3 procenta.

S příchodem recese počítá kromě IfW například i hospodářský institut Ifo. Podle něj by se měl HDP ve třetím čtvrtletí snížit o 0,1 procenta. Podle německého institutu IMK je pravděpodobnost recese 60 procent, nejvyšší od přelomu let 2012 a 2013.

Německá ekonomika se nachází ve slabé fázi, zatím jí ale nehrozí výraznější recese. Nerýsuje se však ani žádné výraznější hospodářské oživení. Uvedlo to 13. září spolkové ministerstvo hospodářství ve své měsíční zprávě. Německá vláda předpokládá, že v celém letošním roce tempo hospodářského růstu v Německu zpomalí na 0,5 procenta, zatímco loni růst činil 1,4 procenta.

Německé hospodářství se v poslední době potýká se slabší globální poptávkou, která má negativní dopad na německý export a průmysl.

Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.