Britský premiér Boris Johnson oznámil, že parlamentu předloží návrh na konání předčasných voleb 12. prosince. Uvedl to ve svém prohlášení. Souhlas s konáním voleb je podle ministerského předsedy podmínkou pro to, aby vláda poslancům poskytla delší čas na debatu o prováděcím zákoně o brexitu. Vláda bude parlamentu návrh předkládat tak dlouho, dokud jej neschválí, řekl v pátek ministr financí Sajid Javid ve vysílání BBC.

"Pokud (poslanci) skutečně chtějí delší čas na to, aby mohli tuto skvělou dohodu prostudovat, pak ho mohou mít, ale musí schválit parlamentní volby 12. prosince. To je cesta vpřed," řekl britský premiér.

"Vyvoláme hlasování o parlamentních volbách v pondělí," řekl v pátek ministr financí. "Pokud labouristé (návrh) nepodpoří, budeme dál žádat parlamentní volby a vyvolávat hlasování znovu a znovu," dodal. Podle něj je to poprvé v britských dějinách, kdy opozice odmítá konání předčasných voleb.

Vláda podle Javida udělala vše, co bylo v jejích silách, aby zajistila odchod Británie z EU k 31. říjnu. Kvůli opozici ale podle něj termín brexitu "není možné dodržet". "Ještě před několik dny jsme viděli konec tunelu a on hlasoval pro delší tunel," řekl Javid na adresu lídra opozice Jeremyho Corbyna.

Podle ministra financí je pravděpodobné, že se evropská sedmadvacítka dohodne a vyhoví "žádosti parlamentu o tříměsíční odklad" brexitu. O odklad odchodu Británie z EU do 31. ledna příštího roku v sobotu premiér Johnson požádal na základě zákona, který poslanci schválili v září.

Pro schválení návrhu předčasných voleb je třeba souhlas dvou třetin poslanců. Pokud by návrh získal v Dolní sněmovně podporu, pak by podle pravidel byl parlament rozpuštěn 6. listopadu. To by podle Johnsona poskytlo poslancům dostatečný čas na to, aby mohli zevrubně posoudit prováděcí zákon o brexitu a schválit dohodu o odchodu Británie z Evropské unie.

"Upřímně se domnívám, že nastal čas, aby opozice sebrala odvahu a předstoupila před našeho společného vůdce, jímž jsou občané Spojeného království," dodal Johnson.

Premiér se už o vyvolání předčasných voleb dvakrát pokusil začátkem září, v obou případech ale jeho snahu parlament zablokoval.

Labouristé tvrdí, že si přejí konání předčasných voleb, vláda ale před tím musí zajistit, že Británie neodejde z EU bez dohody. Stínová ministryně vnitra Diane Abbottová v pátek vyzvala vládu, aby brexit bez dohody jednoznačně vyloučila. Corbyn už ve čtvrtek řekl, že počká na rozhodnutí EU o odkladu brexitu a až pak bude uvažovat o tom, zda předčasné volby podpoří.

Také předseda sněmovní frakce další opoziční strany - skotských nacionalistů (SNP) - Ian Blackford řekl, že jeho strana podpoří co nejrychlejší uspořádání předčasných voleb, ovšem za předpokladu, že EU odloží termín brexitu.

O odkladu brexitu nyní v Bruselu jednají zástupci sedmadvaceti zemí EU. Podle agentury AFP ale není jasné, zda rozhodnutí přijmou již v pátek. Vyčkat by mohli chtít právě na výsledek hlasování o předčasných volbách, které vláda naplánovala na pondělí. Podle agentury Reuters by mohly v pátek země EU27 souhlasit s odkladem "v principu", jeho délku by ale stanovily později. Zatímco například Irsko si přeje odklad do konce ledna, Francie prosazuje jen krátký, "technický", odklad určený ke schválení brexitové dohody.

Nejdříve vylučte brexit bez dohody, říkají k předčasným volbám Corbyn a Swinsonová

Rozhodnutí britského premiéra vzbudilo mezi poslanci opozičních stran rozporuplné reakce. Vedení žádné strany ale zatím definitivně neřeklo, jak bude v pondělí o návrhu na vyvolání voleb hlasovat. Kriticky se k návrhu vyjádřila Skotská národní strana (SNP) i velšská strana Plaid Cymru.

Šéf labouristů Jeremy Corbyn prohlásil, že počká na rozhodnutí Evropské unie o odkladu brexitu, až pak se rozhodne, zda Johnsonův návrh podpoří.

"Zásadní je dostat ze stolu brexit bez dohody. EU odpoví zítra (v pátek), pak se můžeme rozhodnout," řekl Corbyn novinářům.

O odklad brexitu z 31. října na 31. ledna požádal Johnson v sobotu, když se mu nepodařilo prosadit novou dohodu s EU v britském parlamentu. Velvyslanci unijních zemí by měli o britské žádosti rozhodovat v pátek.

Podle britských médií Corbyn už dříve své poslance instruoval, aby se při rozhodování o předčasných volbách zdrželi hlasování. To by de facto znamenalo, že Johnson nemá šanci svůj návrh prosadit, protože potřebuje souhlas dvou třetin ze 650 zákonodárců.

Labouristé nehlasovali ani při dvou předchozích zářijových Johnsonových pokusech vyvolat předčasné volby.

"Vypadá to, že Johnson říká poslancům: 'Když budete hlasovat pro volby, předložím znovu svůj špatný zákon o brexitu a pokusím se vás vytáhnout z EU dříve, než půjdeme k urnám'. Volby by měly být příležitostí, kdy mají rozhodnout voliči, ne nástrojem k tomu, aby šarlatáni prosadili svou," napsala na Twitteru skotská premiérka ze strany SNP Nicola Sturgeonová.

Šéfka liberálních demokratů Jo Swinsonová stejně jako labouristé trvá na tom, že o případných volbách bude možné debatovat až ve chvíli, kdy bude jisté, že zemi nehrozí odchodu z EU bez dohody. "(Johnson) propásl svůj nepřekročitelný termín brexitu a teď žádá, aby mu parlament odsouhlasil volby a čas na to, aby silou protlačil svůj zákon bez řádného projednání," řekla.