Vylidněné ulice jindy rušných italských měst, kam ročně zavítají stovky tisíc turistů, se staly jedním ze symbolů koronavirové pandemie v Evropě. V příštích dnech a týdnech se do Itálie začne pozvolna vracet život.

Už v pondělí odstartuje takzvaná fáze dvě, kdy vláda vedená premiérem Giuseppem Contem postupně uvolní karanténu. Je to období, kdy si lidé musí zvyknout na život s virem.

"Musíme si být vědomi, že jsme na začátku ještě větší výzvy," řekl k tomu vládní komisař pro nouzové situace Domenico Arcuri s tím, že Italové musí nadále zůstat ostražití.

Už od pondělí si lidé v Itálii budou moci vyjít ven na procházku do parku nebo třeba navštívit příbuzné. Ve městech se konečně po několika týdnech znovu otevřou brány zahrad a parků.

Otevřou i kavárny nebo restaurace. Prodávat mohou jen jídlo s sebou, které si zákazníci mají sníst třeba doma.

Odhaduje se, že do práce se v pondělí vrátí zhruba 4,5 milionu lidí.

Nadále ale platí omezení pohybu mezi regiony.

Situaci po lehkém uvolnění karantény budou bedlivě sledovat i experti a epidemiologové, kteří jsou připraveni zareagovat na možný výrazný nárůst v počtu nemocných. Premiér Conte k tomu uvedl, že pokud by se tak stalo, je připraven znovu zavést karanténu v postižených oblastech.

"Musíme i nadále dodržovat rozestupy, maximální hygienu a roušky. Udělali jsme vše, co bylo v našich silách. Od pondělí je to na vás," obrátil se Arcuri na Italy.

Bez rozestupů to nepůjde

V podobném duchu k Italům hovořil i premiér Conte. I on je vyzval, aby důsledně dbali na dodržování rozestupů. "I na setkání s rodinou. Experti nám říkají, že k jednomu ze čtyř případů nákazy dochází v rodině," upozornil premiér.

Od pondělí začnou Italové také testovat na koronavirus 150 tisíc lidí. Doufají, že díky tomu se jim podaří získat přesnější obrázek toho, kolik lidí se během pandemie nakazilo.

Ve velkém se začnou také prodávat roušky. Od pondělí je Italové budou muset povinně nosit v hromadné dopravě. Pokud lidé nemají roušky, stačí šátek nebo cokoliv, co zakryje nos a ústa.

Roušky budou k dispozici v celkem 50 tisících obchodech od lékáren po trafiky. Jejich cenu vláda zastropovala na 50 centů.

Od 18. května se otevřou i obchodní centra, muzea nebo knihovny. Očekává se, že restaurace a bary přijdou na řadu až na začátku června. Školy ale zůstanou zavřené. Žáci a studenti se do školních lavic vrátí až v září.

Čeká se propad ekonomiky

Karanténa má silný dopad na italskou ekonomiku. Tamní vláda očekává, že letos klesne zhruba o osm procent. Mezinárodní měnový fond to ale vidí pesimističtěji a čeká propad o 9,1 procenta.

Premiér Conte ale varoval, že na podobné odhady je ještě brzy. Hospodářství se může propadnout až o deset procent, pokud se virus začne znovu šířit a země se bude muset vrátit k přísné karanténě.

Itálie byla první evropskou zemí, která 10. března zavedla celostátní karanténu.

V zemi na Apeninském poloostrově se nakazilo téměř 210 tisíc lidí. Chorobě covid-19, kterou nový koronavirus způsobuje, podlehlo přes 28 700 lidí.