Slovinsko změnilo epidemiologické hodnocení Česka, Chorvatska a Francie a vyjmulo je ze zeleného seznamu bezpečných zemí. Slovinská agentura STA informovala, že tyto státy budou od sobotní půlnoci ve Slovinsku mezi zeměmi, jejichž občané budou muset do 14denní karantény, pokud se neprokážou doklady o pobytu. Jak informovalo české ministerstvo zahraničí, tranzit přes Slovinsko, například do Chorvatska, bude nadále možný. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nehodnotí Slovinsko tuzemskou epidemiologickou situaci úplně objektivně a v detailu. Ministr zahraničí ČR Tomáš Petříček na Twitteru oznámil, že o podmínkách vstupu Čechů do Slovinska v pátek bude mluvit se svým slovinským protějškem.

Češi se od půlnoci z pátku na sobotu budou muset při cestě do Slovinska prokazovat potvrzením o zaplaceném ubytování a také negativním testem na covid-19, který bude starý nanejvýš 36 hodin.

Petříček má ale od slovinské strany příslib, že až počet nově nakažených v Česku klesne pod deset na 100 tisíc obyvatel, vrátí se Česko na seznam bezpečných zemí.

Česko, Chorvatsko a Francie jsou nyní na Slovinsku jako méně bezpečné státy na takzvaném žlutém seznamu.

Jak informoval ve čtvrtek večer vládní mluvčí Jelko Kacin, budou muset lidé přijíždějící do Slovinska prokazovat místo svého pobytu nebo vlastnictví nemovitosti či lodě v prázdninové destinaci. Mluvčí také řekl, že příkaz ke karanténě se bude vydávat už na hranici.

"Pro naše občany, kteří se nachází již na území Slovinska, se nic nemění. Mohou dovolenou bez komplikací dokončit a vrátit se bez komplikací do České republiky," řekl Petříček.

Češi, kteří do Slovinska dorazí po půlnoci z pátku na sobotu, se ale budou muset prokazovat negativním testem na koronavirus, bez něj jim bude nařízena 14denní karanténa.

Česká diplomacie to vnímá jako zásadní komplikaci a chce se slovinskou stranou řešit, zda by pro Čechy bylo možné absolvovat test až na slovinském území.

Ministerstvu zahraničí se podařilo se Slovinskem vyjednat, že při průjezdu Slovinskem na dovolenou v Chorvatsku nebudou muset Češi negativní test na koronavirus předkládat. Petříček ale upozornil, že cestu mohou zkomplikovat policejní kontroly, dopravní komplikace mohou vzniknout i na slovinsko-chorvatské hranici. Českým turistům doporučil, aby v případě cesty přes Slovinsko uskutečnili přejezd co nejrychleji.

Petříček také zdůraznil, že česká epidemiologická opatření vůči Slovinsku se nemění. Češi se tak nadále budou moct ze země vracet bez omezení, stejně jako Slovinci budou moct bez omezení cestovat do Česka.

O epidemiologické situaci v Česku bude se slovinskou stranou nadále komunikovat velvyslanectví v Lublani, ministerstvo zahraničí i premiér Andrej Babiš (ANO). "Věříme, že situace je dočasná. Máme příslib, že když se čísla nově nakažených v České republice dostanou pod deset na sto tisíc obyvatel, měli bychom být opět zařazeni mezi bezpečné země," řekl Petříček.

Ministr zahraničí také uvedl, že nemá žádné signály o tom, že by se další evropské státy chystaly vyřadit Česko ze seznamu bezpečných zemí. Podotkl ale, že před pátečním rozhodnutím slovinské vlády podobné signály nebyly ani z Lublaně.

Slovinsko nemá podle premiéra Babiše důvod k vynětí Česka ze seznamu bezpečných zemí v souvislosti s šířením nemoci covid-19. Vláda proto bude se slovinským kabinetem jednat o změně opatření. Babiš to řekl novinářům v pátek ráno před odletem na jednání předsedů vlád zemí V4 ve Varšavě.

"Ráno jsem psal slovinskému premiérovi, abych ho informoval, že není důvod, aby nás Slovinsko dávalo do jiné zóny," uvedl k tomu Babiš. Česko má podle premiéra pouze lokální problém se zvýšeným výskytem koronaviru na Karvinsku.

"Doufejme, že Slovinsko to zohlední, a od toho opatření upustí, protože pro něj není nejmenší důvod," doplnil.

Český premiér uvedl, že mu jeho slovinský protějšek Janez Janša slíbil, že situaci prověří. S Janšou si Babiš telefonoval i přímo během páteční tiskové konference na letišti. "On (Janša) říká, že to rozhodují epidemiologové, že s nimi bude mluvit," řekl Babiš po telefonátu s Janšou.

Podle ministra Vojtěcha je třeba hodnotit situaci v dostatečném detailu. "Srovnávána jsou celková data počtu případů. Budeme chtít přesvědčit naše slovinské kolegy, že situace není v ČR plošně taková. Trend je spíš klesající," řekl ministr na tiskové konferenci.

Ohnisko v Karviné je podle něj pod kontrolou. "Omezovat pohyb lidí ještě na místě není. Ale nemůžeme vyloučit nic, pokud by došlo k eskalaci," dodal.

Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur slovinský krok poškozuje cestovní ruch. Asociace vyzvala ministerstvo zahraničí, aby vyjednalo zmírnění opatření.

Kvůli změně podmínek cestování přestal dopravce RegioJet prodávat jízdenky do Lublaně. Provozu vlaků z Česka do Chorvatska se omezení nijak nedotkne, většina cestujících míří právě tam. Dopravce umožňuje také storno již koupených jízdenek a vrácení peněz, uvedl v tiskové zprávě mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

"Do vyjasnění situace omezíme prodej jízdenek do Lublaně. Přestože se v porovnání s počtem cestujících do Chorvatska jedná o výrazně nižší počet, zatím řádově několik cestujících na každý spoj, je zapotřebí nejprve vyjasnit platnost veškerých změn a postupů tak, abychom mohli prodej jízdenek opět co nejdříve obnovit," uvedl Ondrůj.

Agentura STA napsala, že zařazení zemí na žlutý seznam znamená, že většina jejich občanů přijíždějících do Slovinska musí na dva týdny do karantény. Nevztahuje se to na Slovince vracející se z těchto zemí a výjimku mají také cizinci, kteří si ještě před zařazením své domovské země na žlutý seznam zarezervovali ubytování ve Slovinsku. Při vstupu do Slovinska se ale budou muset prokázat dokladem o pobytu a maximálně 36 hodin starým negativním testem na covid-19. Test ani 14denní karanténa nebudou zapotřebí pro ty, kteří Slovinskem budou projíždět a zemi opustí nejpozději 12 hodin od vstupu.

Kacin řekl, že Chorvati, kteří si dovolenou na Slovinsku naplánovali do soboty, ji budou moci dokončit bez karantény.

Kacin vysvětlil, že se vláda k přehodnocení rozhodla ve čtvrtek a že opatření začne platit od sobotní půlnoci. Důvodem je nárůst nových případů koronaviru zejména v Chorvatsku. Na dotaz, co to pro Chorvaty znamená, odpověděl, že mohou do Slovinska přijet, pokud tam vlastní nemovitost nebo si objednali turistický pobyt.

Zatímco na takzvaný žlutý seznam "spadla" také ČR a Francie, Belgii a Nizozemsko Slovinci přeřadili na bezpečný, zelený seznam.

Slovinský zelený seznam zahrnuje země, které v posledních 14 dnech neregistrovaly více než deset případů covidu-19 na 100 tisíc obyvatel. Pro žlutý seznam platí interval mezi 11 a 39 nakaženými, "nebezpečný" červený seznam uvádí země se 40 a více případy nákazy na 100 tisíc obyvatel v posledních dvou týdnech. Zařazení na červeném seznamu znamená, že všichni přijíždějící do Slovinska z těchto zemí musejí až na několik málo výjimek povinně do dvoutýdenní karantény.

Slovinci, kteří jsou nyní v Chorvatsku, se mají připravit na to, že na hranici budou muset říci, kde přesně byli a dokázat to například hotelovým účtem. Do karantény jít nemusí.

Podle televize N1 není přírůstek nových nakažených v Chorvatsku jediným důvodem nových opatření Lublaně. Ukázalo se, že poměrně mnoho Slovinců nebo lidí s právem trvalého pobytu ve Slovinsku při návratu do Slovinska přes Chorvatsko nebo Maďarsko oznámilo, že byli právě v těchto zemích, zatímco ve skutečnosti pobývali v Srbsku či Bosně a Hercegovině, tedy v zemích, jež jsou na slovinském červeném seznamu stále nebezpečných států s vysokým počtem nakažených.

Slovinské ministerstvo zdravotnictví rozhoduje o zařazení země mezi bezpečné na základě toho, kolik osob se nově nakazilo koronavirem za posledních 14 dní. V Česku to ke čtvrtku bylo 17,75 osoby na 100 tisíc obyvatel, páteční údaje o počtu nakažených zatím nebyly zveřejněny. Pod hodnotou deset, která je pro Slovinsko stěžejní pro zařazení mezi bezpečné země, bylo Česko naposledy 25. června.

Vstup Čechů na své území omezilo také Lotyšsko a Estonsko

Po Slovinsku omezilo kvůli nárůstu počtu nových případů koronaviru vstup Čechů na své území také Lotyšsko. Povinnou čtrnáctidenní karanténu musejí v zemi absolvovat při příjezdu od pátečního odpoledne. Není ji možné nahradit negativním testem na nemoc covid-19. Na svých internetových stránkách to uvedlo české ministerstvo zahraničí.

Lotyšské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí v pátek Českou republiku zařadilo do takzvané žluté skupiny zemí, ve kterých souhrnný počet nemocných covidem-19 za posledních 14 dní překročil 15 lidí na 100 tisíc obyvatel. Tento limit přesahuje od pondělka.

Po Slovinsku a Lotyšsku bude kvůli přibývání případů koronaviru regulovat vstup Čechů na své území také Estonsko. V příštím týdnu budou muset po příjezdu do této země nastoupit do dvoutýdenní karantény. Vyplývá to z informací na Twitteru českého ministerstva zahraničí.

"Podle pravidelného přezkumu nesplňuje Česko kritéria pro zemi, jejíž občané mohou volně vstoupit na území Estonska," uvedlo ministerstvo a odkázalo na web estonského ministerstva zahraničí. Změna nastala podobně jako v Lotyšsku kvůli tomu, že souhrnný počet nemocných covidem-19 za posledních 14 dní v Česku překročil 15 lidí na 100 tisíc obyvatel. 

"V týdnu od 6. do 12. července proto musí Češi po příjezdu do Estonska povinně absolvovat dvoutýdenní karanténu," uvedlo české ministerstvo.

V Litvě je podle dostupných informací od pondělka tohoto týdne povinná dvoutýdenní karanténa po příjezdu z padesátky nejpostiženějších zemí světa, včetně Švédska, Ruska a Běloruska. Dříve se tato karanténa jen doporučovala. Seznam se aktualizuje každý týden, přičemž mezi nejpostiženější se zařazují země, ve kterých ukazatel nemocnosti koronavirem překračuje 25 případů na 100 tisíc obyvatel. Pokud se ukazatel pohybuje mezi 15 až 25 případy, cizinci z této země smějí přicestovat a karanténa je jim doporučena.

Lotyšský hlavní hygienik Uga Dumpis v pátek v televizi označil za aktuálně hlavní starost možnost "importu koronaviru z dalších zemí". Proto je podle něj tak důležitá karanténa po příletu ze zemí s vysokým výskytem koronaviru, uvedl s tím, že pokud jde o denní přírůstek nových případů nákazy, tak v Litvě nejnověji zaznamenali tři, v Estonsku jeden a v Lotyšský žádný.

Od počátku pandemie se v Lotyšsku nakazilo celkem 1120 lidí a 30 nákaze podlehlo, Estonsko zaznamenalo 1991 případů a 69 úmrtí a Litva ohlásila 1828 nakažených a 79 úmrtí.

Česko za uplynulých 14 dní zaznamenalo 1898 případů koronavirové nákazy, což je přibližně 18 případů na 100 tisíc obyvatel.

V samém Lotyšsku tato míra činí 0,7 případu na 100 tisíc obyvatel, což je nejméně v Evropské unii, a nadále klesá. Nemocnost klesá i v sousedním Estonsku a Litvě, dodal server s tím, že úřady nedoporučují Lotyšům vyjíždět do zahraničí.

Počet nově nakažených covidem-19 na 100 tisíc obyvatel ČR za 14 dní:

Datum Nově nemocní Podíl na 100 tisíc obyvatel za 14 dní
2. 7. 132 17,75
1. 7. 92 17,62
30. 6. 149 17,23
29. 6. 202 16,28
28. 6. 305 14,77
27. 6. 260 12,22
26. 6. 168 10,29
25. 6. 93 9,20
24. 6. 127 8,91
23. 6. 89 8,41
22. 6. 63 8,08
21. 6. 50 8,14
20. 6. 42 8,24
19. 6. 126 8,20
18. 6. 118 7,35
17. 6. 51 6,77
16. 6. 47 6,99
15. 6. 40 7,13

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Češi jako riziko ve Slovinsku? Lidé už stornují cesty, je to obří problém, říká Papež