Německo bude od neděle považovat Českou republiku za epidemicky vysoce rizikovou oblast, což pendlerům zkomplikuje každodenní dojíždění za prací. Tvrdí to agentura ČTK s odkazem na diplomatické zdroje. Zatímco Sasko přistoupí ke kompromisu v podobě dvou povinných testů na koronavirus pro přeshraniční pracovníky týdně, Bavorsko se chce vydat přísnější cestou - vyžadovat bude zřejmě rozbory každých 48 hodin.

O zařazení na seznam vysoce rizikových oblastí rozhoduje v Německu grémium ministerstev zdravotnictví, zahraničí a vnitra, rozhodnutí pak vyhlašuje Institut Roberta Kocha (RKI), který seznam spravuje. Česko bude na seznam zařazeno zřejmě v pátek. Účinnost nového hodnocení ale vstoupí v platnost od půlnoci ze soboty na neděli.

Česká diplomacie se na změnu připravuje již delší dobu, neboť epidemická situace v Česku je oproti Německu výrazně horší. Premiér Andrej Babiš navrhl kancléřce Angele Merkelové, že by pendleři mohli podstupovat koronavirový test dvakrát týdně, jeden rozbor by hradilo Česko, druhý Německo.

S tímto kompromisem podle informací agentury souhlasí Sasko. Naopak Bavorsko, které po celou dobu pandemie zavádí v rámci Německa přísnější opatření než ostatní, hodlá vyžadovat testy patrně každých 48 hodin. Jak přesně bude bavorský požadavek vypadat, zatím není zcela jasné.

V Bavorsku pracuje podle Průmyslové a obchodní komory (IHK) okolo 24 tisíc Čechů, pendluje jich přes 20 tisíc. "Byla by to velká zátěž a komplikace pro firmy i jejich české zaměstnance," řekl HN Richard Brunner z IHK Řezno. V podstatě by lidé dojíždějící za hranice do Bavorska potřebovali navštívit testovací místo třikrát až čtyřikrát v týdnu. Brunner předpokládá, že Bavorsko by nadále testy hradilo. Na bavorské straně řada testovacích míst vznikla, ale i tak to pro spoustu lidí může znamenat najet desítky až stovky kilometrů týdně navíc. V českém pohraničí je testovacích míst minimum, potíží může být i to, jak sehnat odběr v neděli tak, aby mohl jet pracovník v pondělí brzy ráno rovnou do zaměstnání například na brzkou směnu.

Při cestách do práce by měl mít zaměstnanec buď test ne starší než 48 hodin z Česka, nebo hned směřovat na testovací místo v Německu. Brunner předpokládá, že policie bude v pondělí ještě "kulantní".

Německo od září považuje Česko za rizikové, nyní však ČR vstoupí do kategorie vysoce rizikové oblasti. Kritériem pro takové označení je buď rozšířený výskyt mutací koronaviru považovaných za nebezpečné, nebo více než 200 nových případů na 100 tisíc obyvatel za sedmidenní období. A právě tento limit případů Česko výrazně překračuje. Podle dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí, která jsou z prvních dvou týdnů letošního roku, má Česko v průměru za 14 dní 1362 nakažených na 100 tisíc obyvatel, což orientačně znamená 681 týdně. Německo má podle RKI 119 nových případů na 100 tisíc obyvatel za sedm dní.