Do japonského vzdušného prostoru minulý týden bez povolení vlétly dva ruské stroje. Chtěly tam odebrat vlastní vzorky vzduchu, který je po havárii v jaderné elektrárně Fukušima I kontaminován.

Celá nepovolená operace vyprovokovala protiakci japonské protivzdušné obrany, píše agentura Bloomberg s odvoláním na informace listu Asahi.

Ruské letouny Su-27 a An-12 nad území Japonska přilétly 21. března. A proti "vetřelcům" okamžitě zasáhly stroje japonské protivzdušné obrany. Jednalo se o "mimořádnou provokaci", uvedlo tamější ministerstvo obrany. Všechny síly totiž v tu chvíli byly nasazeny na likvidaci následků po problémech ve Fukušimě I.

Ruské ministerstvo obrany se na dotaz agentury Interfax odmítlo ke zprávám o narušení vzdušného prostoru vyslovit. "Ponecháváme to bez komentáře," řekl agentuře mluvčí ministerstva.

Rusko po zkušenostech s výbuchem černobylské jaderné elektrárny před 25 lety situaci v japonské Fukušimě velmi pečlivě sleduje. Monitorovací stanice na ruském Dálném východě pravidelně vyhodnocují stav ovzduší a informují obyvatelstvo.

První informace o výskytu radioaktivního jódu 131 v ovzduší kolem Vladivostoku se objevily 26. března. V současné době jsou všechny zjišťované hodnoty v normě, ale podle zpráv moskevského tisku se obyvatelstvo žijící na tichomořském pobřeží Ruska a na Kurilách preventivně zásobuje tabletami s obsahem jódu. Jodové pilulky mohou pomoci ochránit štítnou žlázu před rakovinnými účinky jaderného ozáření.