Ruská média skepticky hodnotí spekulace izraelského tisku, podle nichž mohla být nedávná zkáza ruského dopravního letadla v Petrozavodsku atentátem.

Při pokusu o přistání v husté mlze letadlo Tu-134 minulo přistávací dráhu a při pádu na silnici se rozlomilo. Na místě zahynulo 44 z 52 lidí na palubě, jeden cestující zemřel v nemocnici.

Ruská média bezprostředně po havárii informovala o tom, že na palubě zahynulo několik významných ruských expertů v oboru jaderné energetiky. Pět vedoucích pracovníků společnosti Gidropress, která dodává systémy pro jaderné reaktory, a další dva experti cestovali v letadle na odbornou konferenci, která se měla konat v Petrozavodsku na severu země.

Záhadná úmrtí jaderných expertů

Izraelský list Haarec ve svém pátečním vydání upozornil, že pět ze sedmi mrtvých jaderných expertů pomáhalo při výstavbě kontroverzní íránské jaderné elektrárny v Búšehru, která má být už brzy spuštěna do provozu. Projekt naráží na kritiku západních zemí, které podezírají Írán z tajných plánů na výrobu atomových bomb. Rusko svou účast na výstavbě obhajuje s argumentem, že Írán má plné právo na mírové využití jaderné energie.

 

Podle izraelského listu se už několik jaderných expertů napojených na neprůhledný íránský program stalo oběťmi záhadných nehod včetně leteckých katastrof. Mezi mrtvými ruskými odborníky je Andrej Trofimov, který se podílel na búšehrském projektu od samého začátku, a Sergej Ryžkov, který pracoval na projektování jaderných reaktorů pro Írán a Indii.

 

Tupolev Tu-134 havaroval u ruského města Petrozavodsk

 

Haarec tvrdí, že letecká společnost RusAir na poslední chvíli stáhla z linky do Petrozavodska moderní kanadský letoun a nahradila ho dosluhujícím Tu-134, aniž cestujícím cokoli vysvětlila.

Spiklenecké teorie ze sovětských časů

Ruská média potvrzují, že smrtí sedmi expertů na jaderné strojírenství země utrpěla ztrátu, kterou bude možné jen obtížně nahradit. Teorii o atentátu ale ruská úřední místa i novináři odmítají. "To jsou spiklenecké teorie jako okopírované ze sovětských časů," řekl v moskevském rozhlasu šéf ruského Ústavu pro Blízký východ Jevgenij Satanovskij.

Podle ruských komentátorů byla příčina katastrofy prozaičtější: letadlo nemělo dostatečné navigační zařízení a na letišti byla téměř nulová viditelnost. Podle některých novinářů byl v krvi pilota při pitvě zjištěn alkohol.

Tupolev Tu-134 havaroval u ruského města Petrozavodsk