Proti zesílenému tlaku na syrský režim a proti novým sankcím vůči syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi se v pondělí ruský prezident Dmitrij Medveděv vyslovil v Kremlu při setkání s Davidem Cameronem.

Jednání zahájilo oficiální část návštěvy britského premiéra v Rusku, která je první podobnou po šesti letech. Rozhovor se soustředil na sporné otázky vzájemných vztahů, ale i na výbušné mezinárodní problémy.

"Sankcí proti Sýrii je už mnoho, jak ze strany USA, tak Evropské unie. Další tlak v tomto směru je zbytečný," prohlásil šéf Kremlu.

Rusko, které je dlouholetým spojencem Sýrie a prodává Damašku zbraně, blokuje už měsíce v Radě bezpečnosti OSN přijetí rezoluce odsuzující brutální represe syrského režimu proti opozici.

Syrské vedení připisuje protivládní protesty "sabotérům", kteří údajně usilují o destabilizaci země. Minulý týden Medveděv řekl, že určití syrští opozičníci mohou být označeni za "teroristy".

Pokud jde o rezoluci RB OSN, v případě Sýrie by podle pondělního Medveděvova prohlášení měla být "tvrdá, ale zároveň vyvážená" a měla by být adresovaná jak Asadovu režimu, tak opozici. "Jedině taková rezoluce má právo na úspěch," řekl ruský prezident.

Britský premiér naproti tomu jednoznačně uvedl, že Asadův režim ztratil svou legitimitu a nemá žádnou budoucnost. "Ztratili zákonná oprávnění a měli by se vzdát moci," vzkázal Cameron syrskému vedení.

Cameron, který do Moskvy přijel už v neděli, stráví v Rusku jen necelých 24 hodin. Z tiskové konference po ukončení rozhovorů vyplynulo, že jednání se nevyhnulo ani kauze ruského agenta Alexandra Litviněnka.

Tento kritik Kremlu byl v roce 2006 v Londýně otráven poloniem a ještě před smrtí obvinil z otravy tehdejšího ruského prezidenta a nynějšího Vladimira Putina. Rusko odmítá britské žádosti o vydání údajného pachatele atentátu - dalšího bývalého ruského tajného agenta a nyní poslance Andreje Lugového.

V Litviněnkově kauze dnes podle očekávání žádná ze stran své stanovisko nezměnila. "Článek 61 ruské ústavy zapovídá vydání ruského občana k soudu do zahraničí. Za žádných okolností se nic takového nestane," řekl prezident Medveděv.

Británie odmítla ruský návrh na spolupráci rozvědek

Agentura RIA Novosti napsala, že Británie v souvislosti s Litviněnkovým případem odmítla ruský návrh na obnovu spolupráce rozvědek.

Londýn vyjádřil souhlas s koordinací policejních sborů při potírání organizovaného zločinu, spolupráce rozvědek ale bude nadále nulová.

Cameron poznamenal, že vzájemné neshody nemá cenu skrývat. "Nemůžeme předstírat, že nic takového neexistuje. Musíme pokračovat v upřímných debatách, jakou byla ta dnešní," prohlásil premiér.

Navzdory rozporům ale obě země mohou na rozšíření vzájemných vztahů jen získat. "Pokud vybudujeme silnější partnerství, prospěch budou mít obě země," řekl britský premiér.

Osou tohoto partnerství by se podle Camerona měla stát ekonomická spolupráce. S britským premiérem do Moskvy přijela početná skupina podnikatelů, očekává se uzavření kontraktů hlavně v těžbě ropy a jaderném strojírenství.