Ruská tajná služba FSB ukončila vyšetřování případu čínského občana obviněného ze špionáže a předala případ soudu. Oznámila to dnes agentura Interfax. Kontrarozvědka je přesvědčena, že čínský tlumočník Tun Šen-jun se pokoušel získat technickou dokumentaci ruského systému protivzdušné obrany S-300.

"Trestní případ se závěrečným obviněním, potvrzeným generální prokuraturou, byl předán Moskevskému městskému soudu, aby jej posoudil," uvedla agentura s odvoláním na informace od FSB.

Případ analytiky překvapil, neboť Rusko tento systém Číně již minulosti prodalo.

Obviněný, který vystupoval jako tlumočník oficiálních delegací, podle FSB dostal od čínského ministerstva státní bezpečnosti za úkol pokusit se za úplatek získat technologickou a opravárenskou dokumentaci raketového systému S-300, která je v Rusku chráněna jako státní tajemství.

Podezřelý byl zatčen už loni 28. října, informace o případu však byla zveřejněna až dnes. Za špionáž mu v Rusku hrozí 10 až 20 let vězení.

Nejde o jediného čínského špeha, který má stanout před ruským soudem. FSB minulý měsíc předala petrohradskému soudu případ dvou profesorů místní technické univerzity, Jevgenije Afanasjeva a Svatoslava Bobyševa. Čelí obvinění, že během služební cesty do Číny v květnu 2009 prodali tajné informace čínské vojenské rozvědce. Zatčeni byli loni v březnu, vinu popírají. Za vlastizradu jim hrozí až 20 let vězení.

Systém S-300, vyvíjený od 70. let minulého století, je ruskou obdobou amerického systému Patriot. Podle expertů dokáže sestřelovat letadla a střely s plochou dráhou letu na vzdálenost 150 kilometrů, a to až do výše 27 kilometrů. Moskva v minulosti systém prodala Číně, která údajně vyvinula svou obdobu; exportní verze však nejspíše silně zaostává za zbraňovými systémy pro ruskou armádou, zejména pokud jde o odolnost vůči rušení. Pod tlakem USA a Izraele Moskva loni zmrazila dodávku S-300 do Íránu.

V minulosti se už několik špionážních afér mezi oběma velmocemi odehrálo a Rusko podezírá Čínu z plagiátorství svých zbraní. Rozruch vyvolal hlavně případ fyzika Valentina Danilova, který byl v roce 2001 obviněn ze špionáže pro Čínu. Jako šéf Termofyzikálního institutu Krasnojarské státní technické univerzity prý prodával tajné informace o ruské družicové technice, kterou by podle FSB mohla Čína použít k výrobě kosmických zbraní.