Bývalý moskevský starosta Jurij Lužkov v úterý po čtyři a půl hodiny vypovídal před vyšetřovatelem miliardových zpronevěr v peněžním ústavu Bank Moskvy. Peníze údajně skončily na kontě Lužkovovy manželky, nejbohatší ruské podnikatelky Jeleny Baturinové.

Vyšetřovatelé se zajímají o dění z předloňského roku, kdy radnice ještě za Lužkovova vedení za 15 miliard rublů (zhruba devět miliard korun) koupila další akcie banky Moskvy.

Ta vzápětí půjčila téměř 13 miliard rublů (asi osm miliard korun) neznámé developerské společnosti, která sumu použila na nákup pozemků od Baturinové - právě uprostřed krize, kdy se podnikatelce nedostávalo likvidity.

Jindy výřečný Lužkov dnes novináře minul, dříve veškerá podezření odmítal jako "hlouposti a prasárny", prý nákup akcií a udělení úvěry spolu nesouvisely. Své "pronásledování" přičítá odvetě za to, že si troufá veřejně kritizovat prezidenta Dmitrije Medveděva; prý byl vždy "bílá vrána" režimu.

K emigraci se ale donutit nenechá, nemá co skrývat, a tak se vrátil z ciziny do Moskvy k výslechu. Manželce však cestu do vlasti zakázal, protože není zaručeno, že by pak směla opět vycestovat zpět k dětem.

"Mohu čestně a otevřeně prohlásit, že Jurij (Lužkov) čestně a otevřeně odpověděl na všechny položené otázky, ani jediné se nevyhnul," řekl novinářům exstarostův advokát Genri Reznik. Podrobností se vyvaroval, jen zdůraznil, že klientovo postavení se nezměnilo ze svědka v obviněného, jak se stávalo za sovětských časů.

Vyšetřovatelé se už několikrát pokoušeli předvolat i Lužkovovu manželku, ale neúspěšně. Baturinová byla pokaždé v cizině, kde vlastní nemovitosti v Rakousku a Británii. Vyšetřovatelé pohrozili, že požádají o pomoc Interpol, vzápětí Baturinová hovořila o "pokračování nejhorších stalinských tradic", cítí se prý jako "žena nepřítele lidu".

Veterána ruské politiky Lužkova sesadil prezident Dmitrij Medveděv loni na podzim "pro ztrátu důvěry". Až nedávno Kreml v polemice s bývalým starostou, který se po svém pádu přeměnil v ostrého kritika poměrů, ohlásil, že k odvolání vedlo "krajně neefektivní řízení města" a "bezmezná korupce" v metropoli. Lužkov naopak tvrdí, že vzápětí po jeho pádu následovalo "zuřivé rozkrádání".