Ve věku 99 let ve středu zemřel legendární raketový konstruktér Boris Čertok. Tento odborník na řídící systémy, jeden z nejbližších spolupracovníků Sergeje Koroljova, se jen o dva a půl měsíce nedožil 100 let. Čertok byl členem akademie věd a podle zprávy agentury AP byl příčinou úmrtí zápal plic.

Čertok se od počátku podílel na rozvoji sovětského vesmírného programu a účastnil se i příprav vyslání prvního člověka do vesmíru - Jurije Gagarina v roce 1961. Prominentní astrofyzik Nikolaj Kardašev ocenil Čertoka jako "nejvyšší autoritu" vesmírného průmyslu. Rusko v něm ztratilo skutečně velkého člověka, řekl.

"Podle dnešních bezpečnostních standardů by Gagarin nikdy nesměl letět," řekl ještě nedávno Čertok v rozhovoru s médii.

"Opustil nás poslední člověk, který nás spojoval s epochou Sergeje Koroljova. S odchodem Čertoka mizí i epocha našich velkých kosmických úspěchů," prohlásil podle serveru Newsru sovětský kosmonaut Alexej Leonov, který jako první člověk vystoupil do volného kosmického prostoru.

Byl to podle něj moudrý a dobrý člověk, z nichž se málokterý dožije sta let. "Říkal jsem: natočte o něm dokumentární film, dokud je na živu. Nestihli to a přišli tak o pravdivého svědka rozkvětu velké vesmírné mocnosti," dodal Leonov.

Čertok se narodil 1. března 1912 v Lodži, která je nyní polská a tenkrát byla součástí ruské říše. V kosmonautice pracoval celý život a ještě nedávno měl přednášky v akademii. Místo a datum pohřbu Čertoka oznámí akademie později.