Ruskem dnes od východu na západ prošla vlna protivládních demonstrací proti údajně zmanipulovaným parlamentním volbám.

Největší protest se uskutečnil v Moskvě, kam přišly desetitisíce nespokojených Rusů. Všechny opoziční akce se obešly bez závažnějších incidentů. Opozice vyzvala vládu mimo jiné k uspořádání nových voleb a k propuštění politických vězňů.

V Petrohradě demonstrovalo 1500 lidí, v Novosibirsku až 700 lidí a v Permu pět stovek. Informovala o tom agentura Interfax.

Rada pro lidská práva, poradní orgán prezidenta Dmitrije Medveděva, v noci na dnešek doporučila předsedovi volební komise Vladimiru Čurovovi, aby odstoupil; to je také jeden z požadavků protestujících.

V Tomsku se sešly asi tři desítky demonstrantů, které tvořili převážně příznivci komunistů. Na transparentech se dožadovali, aby moc připadla lidu, a ne stranám. Akci v Chabarovsku zorganizovali rovněž komunisté.

V Barnaulu se uskutečnily dvě protivládní demonstrace. Jednu svolala Liberálnědemokratická strana Ruska, která k akci získala povolení. Podle odhadů na ni dorazila asi stovka lidí. Druhého protestu, který povolen nebyl a který zorganizovali aktivisté opoziční strany Jabloko, se zúčastnilo kolem 200 lidí. Ani z této akce nebyly hlášeny žádné incidenty.

Na demonstraci v Irkutsku, kde bylo asi 200 lidí, dohlíželo 50 policistů. Vše se obešlo bez incidentů. Dnešní protest v Irkutsku je již třetí v pořadí po volbách ze čtvrtého prosince. První se uskutečnil 10. prosince a další o týden později.

V Permu se sešlo asi 500 lidí, v Rostově na Donu 300, ve Voroněži na 250 a v Archangelsku podle policie asi stovka, což je o 250 demonstrantů méně, než kolik se jich sešlo před dvěma týdny. V Nižném Novgorodu se uskutečnila nepovolená demonstrace, policie zde zadržela 17 lidí.

Petrohradské shromáždění se uskutečnilo rovněž bez incidentů. Pouze v úvodu organizátoři upozornili, že přišli také provokatéři. Následně policisté vyvedli několik mladíků, z nichž jeden megafonem vykřikoval heslo "Socialismus".

Účastníci, kterých bylo podle ministerstva vnitra 1500, před ukončením demonstrace přijali rezoluci, v níž označili volby do Státní dumy, dolní komory parlamentu, za neplatné a vyzvali k jejímu rozpuštění.

V ruské metropoli se podle ministerstva vnitra sešlo 30.000 lidí, organizátoři ale odhadují až čtyřnásobnou účast. Tak či onak je vlna současných protestů největší od rozpadu Sovětského svazu.

Vedoucí představitelé ruské liberální, ultralevicové, ekologické, nacionální i komunistické opozice poukazují na vážné prohřešky proti volebním zákonům a žádají opakované hlasování. Dalším požadavkem je Čurovova demise. Ten, stejně jako celá volební komise, vláda i prezident, vážnější pochybení popírá.

Jen několik hodin před masovým moskevským protestem doporučila kremelská rada pro lidská práva Čurovovi, aby odstoupil. Rada podle tiskových agentur oznámila, že Čurov ztratil všechnu důvěru.

Zmíněné grémium také doporučilo Medveděvovi, aby po prosazení ohlášených reforem, které mají v zemi zajistit větší politickou svobodu, rychle vypsal nové volby. Prohlášení a doporučení rady ale nejsou závazná.

Nedávné parlamentní volby vyvolaly v Rusku i v zahraničí ostrou kritiku. Hlasování, které údajně doprovázely podvody a manipulace s výsledky, vyhrála největší kremelská strana Jednotné Rusko. Ta sice těsně uhájila parlamentní většinu, ztratila ale přes pětinu křesel.

Pro pravoslavné Rusy je 24. prosinec běžným dnem, Vánoce slaví až v lednu.