Trosky sondy Fobos-Grunt, která neuspěla v misi k jednomu z měsíců Marsu, dopadly dnes večer SEČ do Tichého oceánu. Informovaly o tom zahraniční agentury s odvoláním na ruský vesmírný úřad Roskosmos.

S velkou pravděpodobností se tak naplnily odhady expertů, že neřízený návrat sondy na Zem pro lidi nepředstavuje vážné nebezpečí.

Rusko Fobos-Grunt vypustilo v listopadu na cestu k Phobosu, jednomu ze dvou měsíců Marsu. Po startu z Bajkonuru ale sonda nezareagovala na pokyny z řídicího střediska, které ji měly nasměrovat od Země do meziplanetárního prostoru.

Fungování aparátu se nepodařilo obnovit a družice od té doby kroužila kolem Země, zatímco výška jejího letu se pozvolna snižovala. Bylo proto jasné, že se časem vrátí do atmosféry a zřítí na Zem.

Na povrch naší planety neměla 14,6 tuny vážící sonda podle ruských odborníků dopadnout v jednom kuse, ale ve 20 až 30 částech o celkové hmotnosti do 200 kilogramů. Zbytek měl spolu s toxickým palivem, které měl Fobos-Grunt použít pro let k Marsu, shořet v atmosféře.

Rusko vypustilo Fobos-Grunt v listopadu. Sonda měla doletět k Phobosu, jednomu ze dvou měsíců Marsu. Po startu z Bajkonuru ale Fobos-Grunt nezareagoval na pokyny z řídicího střediska, které ho měly nasměrovat od Země do meziplanetárního prostoru.

Fungování aparátu se nepodařilo obnovit a družice od té doby krouží kolem země, zatímco výška jejího letu se pozvolna snižuje.

Dnešní dopad trosek ruské sondy Fobor-Grunt na Zemi je třetím podobných případem, kdy byl sledován pád vesmírných těles lidské výroby na zeměkouli za čtyři měsíce - části amerického výzkumného satelitu UARS i německého satelitu ROSAT dopadly loni v září a říjnu do oceánu.

Podle odhadu amerických vědců vstupuje každoročně do zemské atmosféry na 50 zbytků vesmírných těles.