Rusko má problém s novým americkým velvyslancem v Moskvě Michaelem McFaulem, který v sobotu zasedl do svého úřadu.

Ruská státní televize ve středu zpochybnila jeho kompetence a upozornila na doby, kdy McFaul jako profesor Standfordovy univerzity publikoval knihu "Nedokončená revoluce v Rusku: Proměna politiky od Gorbačova k Putinovi".

"Přijel snad pan McFaul do Ruska kvůli téhle záležitosti? Chce dokončit revoluci?" ptal se během vysílání analytik Michail Leonťjev.

Upozornil též, že nový ambasador pracoval pro Národní demokratický institut, který podle něj úzce spolupracuje s americkými tajnými zpravodajskými službami.

Mimo Rusko je McFaul považován za jednoho z hlavních specialistů na rusko-americké vztahy a podílel se na jejich "resetování" během vlády Baracka Obamy.

USA: Přišel spolupracovat

"Neřekli ani slovo o třech letech resetování," reagoval devětačtyřicetiletý McFaul na televizní kritiku prostřednictvím Twitteru.

Na vysílání obratem reagovalo i americké ministerstvo zahraničí. Jeho mluvčí Victoria Nulandová vývody ruského experta odmítla s tím, že McFaul přijel do Moskvy s cílem nalézt nové oblasti spolupráce.

Leonťjev také tvrdil, že tento rodák z Montany během své vědecké kariéry napsal stovky článků proti ruskému premiérovi Vladimiru Putinovi a že podporoval "takzvané demokratické hnutí" na začátku devadesátých let.

McFaul však podle svých slov chce praktikovat politiku "dvojí angažovanosti" a scházet se jak s vládními politiky, tak s příslušníky opozice.

Ruským médiím se však nelíbilo, že se nejprve sešel s opozičními politiky a pak až se zástupci Kremlu. "Hovoří to jasně o prioritách, které chce Obamova vláda demonstrovat ruskému vedení," řekl v úterý moskevskému rozhlasu politolog Fjodor Lukjanov.

Zástupci opozice naopak McFaulovu volbu uvítali. Skutečnost, že se nejprve nešel s Putinem ho podle nich "ukazuje v dobrém světle", uvedl server Moscow Times.