Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, v pondělí předběžně schválila kontroverzní návrh zákona o citelném zpřísnění sankcí za přestupky na demonstracích.

Vládní většina ve sněmovně přehlasovala menšinovou opozici v poměru 236 ku 207 hlasům. Čeká se, že zákon bude definitivně přijat před 12. červnem, kdy se má v Moskvě konat další demonstrace proti režimu Vladimira Putina.

Předloha z dílny poslanců vládní strany Jednotné Rusko počítá s velmi výrazným zvýšením pokut za přestupky na demonstracích z 5 tisíc až na 1 milion rublů (z asi 3 tisíc na 640 tisíc Kč). Organizátoři protestů by pak za přestupky platili od 50 tisíc do 1,5 milionu rublů (asi 950 tisíc korun).

Opoziční strany minulý týden pohrozily, že na protest demonstrativně opustí sál, a tak předseda sněmovny přesunul termín projednávání z minulého pátku na úterý. Mezitím příslušný výbor navrhl pokuty omezit na maximálně 300 tisíc rublů (asi 190 tisíc Kč) pro běžného občana, až dvojnásobek by mohl hrozit funkcionářům.

To je podle opozice běžná taktika režimu, že nejprve vyrukuje s hrůzostrašným návrhem, aby jej pak "zmírnil", jakkoli si fakticky prosadí utužení poměrů. Jednotné Rusko ve sněmovně disponuje 238 ze 450 hlasů, čili osud předlohy má ve svých rukou.

"Proč se mají pokuty zvýšit o 1500 procent? Je jasné, že mají zastrašit protestující občany," prohlásil vedoucí představitel menší parlamentní strany Spravedlivé Rusko Sergej Mironov. Komunista Anatolij Lokoť vyzval dumu, aby se do dějin 21. století nezapsala "potlačováním demokratických práv a svobod".

Mironov zaskočil i své kolegy tím, že se v úterý ozdobil bílou stuhou, jakou nosí Putinovi odpůrci - sám politik byl donedávna považován za loajálního spojence Putina, na jehož přímluvu kandidoval v březnových prezidentských volbách, a tím znemožnil kandidaturu radikálnějších politiků ze své strany.