Miliony Rusů by měly vzít ochranu před zločinem do vlastních rukou a vyzbrojit se pistolemi a revolvery. S návrhem vyrukoval senátor Alexandr Toršin, první místopředseda Rady federace, horní komory parlamentu. Předlohu slibuje předložit na podzim a nevylučuje, že o věci nakonec rozhodne lidové referendum.

"Jestli člověk netrpí psychickou chorobou, není alkoholik ani narkoman, měl by dostat lepší příležitost se bránit. Zlosynové se ozbrojili už dávno," tvrdí senátor. Prý není v silách policie všude řádné občany chránit.

Legální prodej dosud zakázaných krátkých střelných zbraní a povinné pojištění vlastníků před následky by také přinesly miliardy rublů do státní pokladny; pistole v ceně okolo 9000 rublů (asi 5800 Korun) by si prý mohlo zakoupit na 11 milionů Rusů.

Obavy kritiků z růstu zločinnosti Toršin odmítá a tvrdí, že za cara, kdy bylo povoleno si revolver opatřit, se prý páchala jen polovina vražd než v letech sovětské moci s přísnými omezeními na držení zbraní.

Přívrženci návrhu připomínají, že legalizaci krátkých zbraní v postkomunistických státech neprovázel růst násilné zločinnosti, ale pokles. "Třeba v Maďarsku počet vražd od roku 1991 klesl skoro na čtvrtinu," tvrdí Marija Butinová na serveru slon.ru.

 

Až dosud mají Rusové povoleno vyzbrojit se loveckými brokovnicemi či zbraněmi s omezenou účinností, jako jsou plynové pistole, spreje s dráždivým plynem či elektrické paralyzéry. Podmínkou je lékařská prohlídka, zbrojní pas vydávaný policií či pořízení trezoru pro přechovávání zbraně.

V legálním držení je okolo sedmi milionů zbraní. Počet těch nelegálních se odhaduje na deset milionů.

Zbraní chlapa mají být jeho pěsti

Ohlasy na Toršinův návrh jsou spíše záporné. "Na pistole je v Rusku brzy. Chybějí tradice a ty z carských dob jsou už zapomenuty. Lidi neumějí zacházet ani s plynovkami, pálí při každém incidentu," oponuje návrhu jinak bojechtivý čečenský vladař Ramzan Kadyrov. "Volný prodej zbraní zpravidla vede ke krveprolitím, jak ukázaly události v USA a v Norsku. Zbraní chlapa mají být jeho pěsti," tvrdí i někdejší velitel ruských parašutistů Georgij Špak.

Nápad je prý životu nebezpečný, protože v Rusku si lze za úplatek opatřit jakékoliv lékařské potvrzení, čistý výpis z trestního rejstříku či jiné doklady. A pod vlivem alkoholu se každým rokem páchá na 24 tisíc vražd.

Podle senátora však držitelé zbraní patří k nejvíce spořádaným občanům. Třeba v Texasu místní pistolníci páchají zločiny osmkrát méně často než jejich neozbrojení krajané, a tak i vyzbrojení Rusové by se po americkém vzoru ukáznili. Možná by se začali i usmívat.

Ale ze sněmovny zní, že navrhovaný zákon by způsobil více škody než užitku. "Kdyby rozhodnutí zákonodárců mohlo způsobit smrt třeba jediného člověka, musíme si tisíckrát rozmyslet, zda za to stojí," prohlásila místopředsedkyně Státní dumy Irina Jarová.