Rozsudek nad členkami punkové skupiny Pussy Riot vyvolal negativní reakci ve světě, ale i v ruském tisku.

Za zazpívání písně proti Vladimiru Putinovi v pravoslavném chrámu trojici soud zbavil na dva roky svobody. Většina ruských komentátorů se pozastavuje nad přísností trestu, část z nich souhlasí s tím, že "chuligánky" dostaly za vyučenou.

"Kdo by si ještě před půl rokem pomyslel, že bezmála hlavní událostí v politickém životě obrovské země se stane rozsudek nad třemi husičkami, odsouzenými podle běžného paragrafu o výtržnictví," pozastavil se populární list Komsomolskaja pravda nad ohlasem, který tato kauza vyvolala.

Usoudil však, že ani "skandální Pussy Riot nejsou tak hrozné, jako jejich obránci", kupříkladu ukrajinská feministka, která proti verdiktu protestovala "vandalským" podříznutím kříže, vztyčeného na památku obětí stalinských represí. Dva roky vězení jsou podle komentátora sice "neodůvodněně příliš mnoho", i ve srovnání s tresty, jaké dostávají skuteční násilníci, nelze však prý zapomínat, že ještě bude následovat odvolání.

"Pussy Riot měly štěstí - neupálili je na hranici," ironizuje Moskovskij komsomolec a připomíná Putinovu přímluvu, že by dívky neměly být potrestány příliš přísně. Skupina skutečně pak nedostala nejpřísnější trest, ani si jej neodpyká v nejpřísnějším vězení mezi vrahy.

Čili oproti středověku už dosáhlo Rusko obrovského pokroku, píše ruský list. Jedno se však podle něj nezměnilo: ani ve středověku, ani nyní nejsou lidé souzeni za to, co skutečně udělali. Pussy Riot totiž nenarušily veřejný pořádek výtržností, ale porušily pravidla platná v pravoslavném kostele a dopustily se urážky náboženského cítění. Na to ale v ruském trestním právu není žádný paragraf, stejně tak chybějí i paragrafy o politických zločinech. A tak tyto činy musejí soudci kvalifikovat jinak.

"Ruská pravoslavná církev, která po celou dobu procesu zachovávala mlčení, hned po jeho skončení vyzvala úřady k milosrdenství," pozastavil se nad postojem ruské církve list Kommersant. Podle listu Vedomosti však církev už dosáhla toho, co chtěla - odstrašujícího příkladu.

Za výtržnosti se odsuzuje i na Západě

Za výtržnost v chrámu lze putovat do vězení i na Západě, upozornilo ruské ministerstvo zahraničí v reakci na příliv negativních ohlasů.

Mluvčí ruské diplomacie Alexandr Lukaševič poukázal na paragrafy, které v Německu počítají až s třemi lety vězení či pokutou a v Rakousku s odnětím svobody až na šest měsíců či pokutou.

Mluvčí se konkrétních příkladů zdržel, ale list Kommersant na své internetové stránce podrobně vypočítal dřívější "provokační akce" na církevní půdě na Západě, jejichž pachatelé však vyvázli s pokutami.

Například loni 2. června tři aktivisté ekologické organizace Fuck for Forest vstoupili do katedrály v Oslu, kde obnažená dvojice u oltáře napodobila pohlavní akt, prý aby předvedla lásku k přírodě a lidem. Pár soud potrestal pokutou 9000 a 7500 norských korun (asi 30.000, resp. 25.500 Kč), každý z nich zároveň musel zaplatit po dvou tisícovkách (asi 6800 Kč) na úhradu soudních nákladů, a to pod hrozbou 18 respektive 15 dnů vězení.

Dva roky jsou hodně

V zahraničí se trest vesměs považuje za nepřiměřený a příliš tvrdý. Podle některých pozorovatelů lze ale očekávat, že by po odvolání mohl být zmírněn.

Přísný rozsudek zřejmě potvrzuje, že prezident Vladimir Putin nechce ustoupit ani opozici ani znepokojenému Západu. Hlava ruského státu se ke kauze Pussy Riot zatím nevyjadřuje. Kromě toho, že při návštěvě olympiády v Londýně na dotaz novinářů Putin řekl, že hudebnice by neměly být trestány příliš přísně.

Názory ruské veřejnosti na kauzu se liší. Podle průzkumu, který provedl nezávislý rozhlas Echo Moskvy, kolem 77 procent posluchačů soudí, že "není možné s rozsudkem souhlasit".

"Dva roky, to je skutečně hodně", napsala Komsomolskaja pravda, která ale předpokládá, že v budoucnu se věc vyvine pro odsouzené hudebnice příznivěji.

"Vzniká dojem, že moskevský soud poté, co obhájci podají odvolání, sníží trest na jeden rok a pustí tyto hlupačky na svobodu, aby se mohly vrátit ke svým dětem a rodině," píše list.

Denis Dvornikov, člen civilního senátu, který je poradním orgánem úřadů, uvedl, že "všechno závisí na odvolání".

"Soud musel varovat všechny, kdo by chtěli udělat něco podobného, že takové činy se trestají dvěma roky vězení," řekl podle Interfax. "Při odvolání bude trest snížen, aby o měsíc později mohly obviněné vyjít na svobodu. Nyní po oficiálním prohlášení církve je vážný důvod k tomu to udělat," usoudil Dvornikov.