Moskevský městský soud asi hodinu po zahájení jednání odročil odvolací proces s punkerkami ze skupiny Pussy Riot na 10. října. Jedna z obviněných totiž požádala o výměnu obhájce. Soud s tím nejprve nesouhlasil, po předložení v písemné podobě žádosti ale vyhověl.

Členky hnutí se odvolávají proti rozsudku, kterým byly za protiputinovskou "punkovou modlitbu" v chrámu odsouzeny ke dvěma letům vězení.

Obhajoba tvrdí, že během srpnového procesu došlo k četným pochybením. Soudkyně prý nepředvolala většinu svědků a expertů navrhovaných advokáty. Obžalované se navíc podle advokátů nedopustily žádného trestného činu.

Už dlouho před samotným začátkem stání soudní budovu obklopily kordony policistů se služebními psy. Na místo hodinu po zahájení jednání dorazilo asi 150 demonstrantů - včetně aktivistů z ortodoxní církve, informuje stanice Russia Today.

Ti byli i přímo v soudní síni a požadovali, aby soud ponechal verdikt v platnosti. Ústupky by prý daly špatný příklad následníkům Pussy Riot.

Reportéři museli cestou do soudní síně prý nejméně desetkrát odpovídat na otázky všudypřítomných strážců, co v budově pohledávají.

Odvolacího procesu se osobně účastní všechny tři odsouzené punkerky, Naděžda Tolokonnikovová (22), Marija Aljochinová (24) a Jekatěrina Samucevičová (30), které jsou opět umístěny do prosklené kabiny. V úvodu se Samucevičová zřekla služeb svého advokáta - kvůli rozdílným názorům na vedení obhajoby.

"Bohorodičko, vyžeň Putina," zazpívala v moskevské katedrále Krista Spasitele 21. února pětice zamaskovaných děvčat. Policii se později podařilo dopadnout tři z nich.

"Punkovou modlitbou" protestovaly podle svých slov proti výzvám hlavy pravoslavné církve patriarchy Kirilla hlasovat pro favorita březnových prezidentských voleb. Odsouzeny byly za výtržnost motivovanou náboženskou nesnášenlivostí.

Obhájci tvrdí, že jejich klientky byly odsouzeny na pokyn shora, ačkoli se dopustily nejvýše přestupku trestaného pokutou, neboť zločiny "svatokrádeže" a "rouhačství" zmizely z ruského práva v roce 1917 spolu s carem. V parlamentu však už čeká na posouzení návrh zákona, který by "náboženské" zločiny do ruského práva vrátil.

Kajte se!

V předvečer odvolacího procesu pravoslavná církev vyzvala punkerky k pokání, které by pak nemělo zůstat soudem nepovšimnuto. Hudebnice však ještě během srpnového procesu odmítly přiznat vinu, neboť svůj protest považovaly za politický, ale věřícím se omluvily. Podle obhájců je postoj církve licoměrný, neboť dřívější omluva punkerkám nic nepřinesla.

Případ vyvolal v Rusku i ve světě velký rozruch, punkerkám dokonce vynesl nominaci na Sacharovovu cenu udělovanou Evropským parlamentem.

Kritici režimu vnímají odsouzení členek Pussy Riot jako součást "utahování šroubů" od Putinova návratu do Kremlu.