Gruzie nehodlá obnovit diplomatické styky s Ruskem, dokud Moskva neukončí okupaci gruzínských provincií Jižní Osetie a Abcházie obsazených po válce v roce 2008.

Podle sobotních informací gruzínského tisku to prohlásila nová gruzínská ministryně zahraničí Maja Pandžikidzeová, která nastoupila do úřadu po vítězství opoziční koalice Gruzínský sen v nedávných parlamentních volbách.

"Pětina gruzínského území je okupována Ruskem, Moskva dokonce otevřela v Suchumi a Cchinvali (metropolích Abcházie a Jižní Osetie) svá 'velvyslanectví'. Dokud existuje taková situace, diplomatické styky obnoveny nebudou. Pro nás všechny neexistuje naléhavější cíl, než s okupací skoncovat," prohlásila ministryně.

Pandžikidzeová tak zchladila optimistická očekávání některých ruských politiků, kteří po odchodu dřívější silně protiruské gruzínské vlády očekávali oteplení dosud mrazivých vztahů mezi Tbilisi a Moskvou.

Nový premiér Bidzina Ivanišvili, vítěz nedávných voleb, se v předvolební kampani netajil záměrem "normalizovat" nepřátelské gruzínsko-ruské styky.Odvolal dokonce bojkot zimních olympijských her, které v roce 2014 bude hostit ruské letovisko Soči.

Gruzínská ministryně dnes uvedla, že dialog mezi Tbilisi a Moskvou je možný i navzdory absenci oficiálních diplomatických kontaktů.

"Dialog vedla i dřívější vláda, která si k tomu našla své kanály," uvedla Pandžikidzeová bez dalšího vysvětlení.

Předseda ruské Rady pro národní strategii Valerij Chomjakov dnes v ruském listě Pravda napsal, že obnovení diplomatických styků s Gruzií není možné reálně očekávat.

"K moci dnes přišli v Gruzii lidé, kteří mají k Rusku úplně stejný vztah jako jejich předchůdci. V Gruzii neexistují proruské síly, a chovat naděje na zlepšení vztahů je proto nesmyslné. Gennadij Oniščenko (šéf ruské obchodní inspekce) nám možná dovolí pít gruzínské víno a minerálky. To bude to jediné, v co můžeme doufat," řekl politolog s odvoláním na léta platné embargo na dovoz gruzínských potravin do Ruska.