Poslanci ruské Státní dumy chtějí už koncem příštího týdne dokončit práci nad zákonem, který by zakazoval práci ve státních médiích osobám s cizím pasem. Podle iniciátorů je smyslem této právní úpravy "zabránit diskreditaci Ruska a jeho státních orgánů". Komentátoři opozičních médií označují připravovaný právní předpis za účelovou mstu namířenou proti populárnímu televiznímu moderátorovi.

Trnem v oku je poslancům moderátor Vladimir Pozner, který koncem prosince tvrdě odsoudil nový zákon zakazující adopce ruských dětí v amerických rodinách. Pozner, který má kromě ruského i americké a francouzské občanství, v televizi prohlásil, že zákaz adopcí vyvolal v zahraničí posměch a poslance Státní dumy označil za hlupáky.

Vyjádření vyvolalo rozhořčený odpor zákonodárců. Do čela protestů se postavili čtyři z nich, mezi nimi i Andrej Lugovoj, jehož britská justice podezírá z podílu na vraždě bývalého agenta ruské tajné služby Alexandra Litviněnka. Poslanci zaslali Poznerovi dopis, v němž oznámili záměr prosadit nový zákon, jenž by moderátorovi znemožnil působení v médiích.

"Poznerův zákon" má podle iniciátorů zakázat občanům cizích zemí, aby pracovali v médiích vlastněných či finančně podporovaných státem, pokud diskreditují Rusko a jeho státní orgány. Podle šéfa poslanecké skupiny pro spolupráci občanské společnosti s bezpečnostními a tajnými službami Michaila Staršinova má být návrh právního aktu dokončen v příštím týdnu.

"Od okamžiku Poznerova výroku uplynulo už 14 dní, ale omluvy a přiznání chyby, což by byla přirozená reakce, jsme se nedočkali," prohlásil Staršinov.

Vladimir Pozner působí v ruských médiích už od sovětské éry. Narodil se v Paříži do smíšené rusko-francouzské rodiny. Po obsazení Francie nacistickým Německem odjela rodina do USA, odkud byl Poznerův otec po válce jako agent sovětské rozvědky vyhoštěn. Od roku 1952 žije nyní devětasedmdesátiletý novinář v Moskvě.