Rozruch v ruských médiích – a možná i v tajných službách – nadělala láhev Coca-Coly, která "záhadně" pronikla do rezidence prezidenta Vladimira Putina. Láhev totiž pocházela z Gruzie a v Rusku dosud platí zákaz dovozu výrobků ze země, s níž Moskva v srpnu 2008 svedla krátkou válku o odštěpenecké gruzínské regiony Abcházie a Jižní Osetie.

Gruzínskou láhev, odhalenou zvídavými novináři, podle zaskočeného prezidentova mluvčího Dmitrije Peskova "pro každý případ" odeslali k expertize do úřadu bdícího nad bezpečností potravin Rospotrebnadzor.

Jeho šéf Gennadij Oniščenko vede jednání s gruzínskými diplomaty a podnikateli o povolení dovozu kavkazských vín a minerálek na ruský trh, k rozhodnutí se však ještě nedospělo.

"Incident" se odehrál v Putinově rezidenci v době, kdy šéf státu jednal s prezidentem palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem. Kvůli schůzce byli do rezidence pozváni i novináři, kteří si všimli gruzínské nálepky na lahvi. Vzápětí se prezidentův mluvčí stal terčem otázek.

"Každopádně by bylo zajímavé zjistit, jak se to mohlo stát. Je pozoruhodné, že tam není prakticky nic napsáno v ruštině. Možná je to naprosto normální a nestalo se nic nesprávného, ale pro každý případ jsme to poslali Oniščenkovi," uvedl Peskov podle agentury Interfax.

Prezident coca-colu nepije

Rusové sice prý předsudky vůči gruzínským výrobkům netrpí, ale záhodno je vyjasnit, zda odpovídají příslušným normám. A pro každý případ mluvčí ujistil, že "prezident Coca-Colu nepije".

Moskvané si podle serveru newsru.com všimli lahví s Coca-Colou gruzínské provenience v obchodech už na podzim, kdy to bloggeři okomentovali jako potvrzení porážky úhlavního nepřítele Kremlu, gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho v parlamentních volbách.

Od dodávek "gruzínské koly" se nicméně distancoval ruský distributor, podle něhož ruská výroba úplně stačí k pokrytí poptávky. Ale při volání na telefonní linku dovozce, uvedenou na nálepce, se ozval unavený muž, aby "už podesáté" prohlásil, že s "gruzínskou kolou" nemá vůbec nic společného a ani netuší, jak se jeho číslo ocitlo na nálepce.

Nakonec zareagovala i ochranka ústavních činitelů, aby ujistila, že vše je v pořádku, ať už ohledně kvality nápoje, tak jeho pořízení pro prezidentskou kancelář.

"Při respektováních dalších pravidel je rozhodujícím faktorem cena zboží, která uspokojila kupujícího, a tak byl v souladu se zákonem uzavřen státní kontrakt na dodávku této produkce," uvedl mluvčí ochranky Sergej Devjatov. A podle agentury ITAR-TASS Coca-Cola z Gruzie nefiguruje v seznamu "zakázaných" výrobků.