Terčem pokračujících prověrek nevládních organizací ruskými úřady se ve středu stala moskevská pobočka Human Rights Watch. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na představitelku pobočky Rachel Denberovou. Podle agentury AP se totéž dělo v Transparency International.

"Probíhá velká vlna prověrek (v Rusku) a nyní jsme se v ní ocitli i my," sdělila podle agentury DPA Denberová. Upřesnila, že do sídla organizace přišli provést předem neoznámený audit představitelé prokuratury a pracovníci daňové inspekce.

"Těmito kontrolami se vyvíjí tlak na občanskou společnost," prohlásila Denberová. Human Rights Watch ruským úřadům již dříve vyčetla, že nevládní organizace v Rusku tak tvrdý postup nepamatují od rozpadu Sovětského svazu.

Šéfka ruské pobočky Transparency International Elena Panfilovová informovala agenturu AP, že nečekaná prohlídka probíhá i v kanceláři této organizace.

Podle AP člen prezidentské rady pro lidská práva Pavel Čikov sdělil, že ruské úřady během uplynulého měsíce prohledaly až 2000 nevládních organizací, a to včetně právnické skupiny prezidentské rady. Mnohé z postižených organizací se hlásí k opozici či sdružují kritiky nynější politiky Kremlu.

Terčem razií se již staly například hnutí Memorial, které patří k nejstarším a nejrespektovanějším skupinám hájícím lidská práva v Rusku. V úterý přibyla známá mezinárodní organizace Amnesty International.

Ruský parlament přijal loni v listopadu zákon, který podřizuje zpřísněnému režimu všechny organizace přijímající peněžní dary z ciziny. Ukládá jim například povinnost veřejně se označovat jako "zahraniční agent" a předkládat častěji ruským úřadům ke kontrole výkazy o hospodaření.

Kritici režimu prezidenta Vladimira Putina poukazují na to, že jde o novou vlnu pronásledování organizací, které jsou vládě nepříjemné. Kreml zmíněný zákon ale obhajuje tvrzením, že tak brání výzvědné činnosti různých skupin pro vlády jiných zemí.