Vylidněné ulice Moskvy provázely kolonu Vladimira Putina do Kremlu, kde se loni 7. května potřetí ujímal funkce prezidenta - díky změnám v ústavě na šest let. Návrat neslavila ulice, ale vládnoucí elita ve slavnostních sálech tradičního centra moci. Jako by podle kritiků šlo spíše o korunovaci cara než o nástup zvolené hlavy státu.

Rok poté poskytují průzkumy veřejného mínění smíšený obrázek: podle jedněch zůstává Putin v očích většiny krajanů požehnáním pro Rusko, podle druhých jsou Rusové unaveni vládcem třímajícím už 13 let kormidlo moci.

"Prezident Putin je člověk na svém místě. V roli prvního muže státu je úspěšný," napsal vládní list Rossijskaja gazeta o vyznění domácích průzkumů. "Před návratem do Kremlu jej podporovalo dvakrát více lidí než nyní," vyčetla naopak z průzkumu Deutche Welle. Paradoxně, obé může být rubem a lícem jedné mince.

Putinově třetímu zvolení do čela státu předcházely nevídané masové demonstrace. Po letech apatie statisíce Rusů protestovaly proti falšování voleb a vůbec dávaly najevo nespokojenost s režimem. "Rusko bez Putina!" skandovaly davy a média psala o vzpouře "syté" střední třídy i zrození občanské společnosti a věštila, že Rusko už nebude takové jako dříve.

Ale 4. března dostal favorit voleb téměř 64 procent hlasů a protestní vlna začala opadat. Žádného z požadavků davů - od propuštění politických vězňů po vypsání nových, svobodných voleb - se dosáhnout nepodařilo, a tak se přestalo na demonstrace chodit. Poslední velký protest asi 20 000 lidí se odehrál den před inaugurací a rozprášil jej zásah policie.

Represivní zákony proti demonstrantům

Rok poté se jako "nejhmatatelnější výsledek" Putinova třetího prezidentství podle agentury AFP jeví potlačení opozice.

K oslabení vzpoury přispěla reakce Kremlu v podobě série represivních zákonů proti demonstrantům i nevládním organizacím. V soudních procesech hrozí dlouhé roky ve vězení desítkám řadových demonstrantů i vůdcům protestů Alexeji Navalnému a Sergeji Udalcovovi. Za mřížemi zůstávají dvě punkerky z kapely Pussy Riot, které před volbami v hlavním pravoslavném chrámu zapěly "Bohorodičko, vyžeň Putina".

"Z protestního hnutí nic nezbylo. Ani případ Navalnyj nevedl k mobilizaci," konstatovala analytička Maša Lipmanová z moskevského centra Carnegie. "Rusko se stalo policejním státem a tato tendence se bude ještě posilovat," předpověděla. Veteránka sovětského a ruského disentu Ljudmila Alexejevová označuje Putinův návrat k moci za "protiústavní puč", Amnesty International hovoří o "honu na čarodějnice" a nejhorších represích od zániku SSSR.

Ačkoliv vztahy s USA ochladly, hlavně kvůli sankcím pro ruské úředníky zapletené do neobjasněné smrti právníka zahraničního fondu Sergeje Magnitského a ruské odvetě i v podobě zákazu adopcí ruských sirotků, k žádné dramatické roztržce nedošlo. Odpověď Západu na ruské dění podle Lipmanové velký dojem neudělala.

Aktivisté vyvěsili na moskevský dům transparent "Osvoboďte vězně 6. května""Osvoboďte vězně ze 6. května," hlásá transparent vyvěšený v Moskvě na podporu všech lidí zatčených při loňských demonstracích.

Putin popírá obnovování "prvků stalinismu" a zdůrazňuje návrat k "řádu a kázni". Ale rozdává tituly "hrdiny práce" jako za sovětských dob. Minulý týden prezident za velké slávy v rodném Petrohradu otevřel novou scénu Mariinského divadla. "To není prostě divadlo, ale kulturní centrum světové úrovně," prohlásil po prohlídce stánku múz, jehož stavba pohltila více než dvojnásobek původních nákladů, v přepočtu asi 13,5 miliardy korun. Skoro jako dárek k prvému výročí návratu.

Porodnická centra, kam nevedou silnice

Ale o týden dříve zahynulo při požáru v psychiatrické léčebně 38 lidí. "Nic se nemění, stát se chová k bezmocným, ať staříkům, či nemocným, jako k přítěži," napsal liberální list Vedomosti. A jindy prokremelský týdeník Argumenty i fakty se pozastavil nad desítkami miliard utracených za stavby porodnických "supercenter", od kterých jsou však rodičky vzdáleny stovky kilometrů "necest" a žádného gynekologa v širém okolí nemají.

Spolutvůrce systému, někdejší dlouholetý ministr financí Alexej Kudrin, současné Putinově politice vyčítá polovičatost v ekonomice, privatizaci, v boji s korupcí, v politické reformě. I další ekonomové varují před zpomalováním hospodářského růstu a hrozbou recese. Ale zatím se zdá, že na řadě je další Putinův triumf - zimní olympiáda v únoru 2014 v Soči na jihu Ruska, která již nyní láme rekordy co se týče výše nákladů.