Ruský prezident Vladimir Putin v neděli podepsal kontroverzní zákon o zákazu propagace homosexuality mezi mládeží. Sporná právní norma podle ruských médií vstoupí v platnost v pondělí. Zákon, který drtivou většinou hlasů během června schválily obě ruské parlamentní komory, ukládá za propagaci "netradičních sexuálních vztahů" vysoké pokuty, a to i cizincům.

Zákon zakazuje šířit mezi nezletilci jakékoli informace, které "jsou zaměřeny na formování netradičních sexuálních vztahů neplnoletých". Za porušení ukládá zákon pokutu do pěti tisíc rublů, tedy do tří tisíc korun, v případě úředních osob desetinásobek. Právnické osoby může postihnout pokuta do milionu rublů, což je v přepočtu 600 tisíc korun. Pokud se k propagaci homosexuality používá internet či jiná média, mohou občané zaplatit až 100 tisíc rublů pokuty, tedy 60 tisíc korun, úřední osoby 200 tisíc rublů a právnické osoby další milion.

Z iniciativy horní parlamentní komory je v zákoně i paragraf týkající se cizinců. Budou-li mezi ruskými dětmi propagovat netradiční pohlavní styk, mohou dostat nejen pokutu do pěti tisíc rublů, ale mohou být i uvězněni na 15 dní a následně vyhoštěni. Použijí-li ke svému jednání internet, zvyšuje se pokuta až na 100 tisíc rublů.

Putin podle agentury ITAR-TASS podepsal i další kontroverzní zákon, který trestá urážku náboženských organizací a citů věřících. Nově budou moci být tyto činy potrestány až ročním vězením, nucenými pracemi nebo pokutou do 300 tisíc rublů, tedy 180 tisíc korun. V případě, že k urážce víry dochází v kostelech, zvyšuje se sazba až na tři roky vězení.

 

Putin reaguje na protesty Pussy Riot

Podle ruských médií je tato právní úprava reakcí na loňskou skandální akci punkové skupiny Pussy Riot, která v hlavním moskevském pravoslavném chrámu uspořádala divoký protest proti návratu Vladimira Putina do prezidentské funkce.

Tři členky skupiny byly odsouzeny ke dvěma letům vězení za výtržnictví, jedna byla později podmínečně propuštěna. Soud s punkerkami byl podle některých justičních expertů problematický, protože právní kvalifikace činu byla podle tehdejšího znění zákona sporná.