Vyzvedl si nové doklady, opustil tranzitní prostor letiště Šeremetěvo a pak prostě nasedl do taxíku a odjel neznámo kam. Co bude s bývalým technikem amerických tajných služeb Edwardem Snowdenem dál?

"Jeden z nejhledanějších mužů na světě" si chce podle svého právníka nyní v Rusku najít práci, což by mu měl umožnit získaný jednoletý azyl.

A už mu přicházejí první nabídky. Jen pár hodin poté, co Snowden po měsíci opustil moskevské letiště, se ozval spoluzakladatel ruské sociální sítě VKontakte, Pavel Durov.  Prohlásil, že amerického uprchlíka rád zaměstná v oddělení bezpečnosti dat v centrále firmy v Petrohradě.

"Zveme Edwarda Snowdena do Petrohradu a udělá nám radost, pokud se rozhodne rozšířit hvězdný tým programátorů VKontakte," napsal Durov na svůj profil. VKontakte je ruskou obdobou Facebooku s více než 210 miliony registrovanými uživateli.

Durov zároveň vyjádřil hrdost nad tím, že Rusko americkému whistleblowerovi udělilo jednoletý azyl. "Dnes Edward Snowden - muž, jenž ukázal na zločiny amerických bezpečnostních služeb vůči občanům celého světa - získal dočasný azyl v Rusku," konstatoval Durov.

"V takových chvílích člověk cítí hrdost na svou zemi a cítí lítost nad tím, jakým směrem se vydaly Spojené státy - země zrazující principy, na nichž kdysi byla vystavěna," dodal.

Polovina Rusů Snowdena podporuje

Snowdenův advokát Anatolij Kučerena prohlásil, že obdržel mnoho dopisů od Rusů, kteří jeho klientovi slibovali ubytování, ochranu, peníze nebo dokonce nabízeli sňatek.

Podle ruského nezávislého výzkumného centra Levada Snowdenovy aktivity podporuje 51 procent Rusů, s udělením azylu podle průzkumu souhlasí 43 procent. 

Nejtěžší trest? Život v Rusku

Aktivisté a bloggeři na sociálních sítích ho v Rusku přivítali ironickými výroky.

"Snowden nepochopil, že to, že přijal ruský azyl, je stejné, jako kdyby od nějakého nigerijského právníka dostal e-mail, že právě něco zdědil," napsal na svůj twitterový profil ruský právník Mark Fejgin, který hájil členky skupiny Pussy Riot.

"Za zločiny proti americké vládě udělil americký soud Edwardovi Snowdenovi nejvyšší možný trest - život v Rusku," vtipkoval na Twitteru ruský zpravodajský server Sputnik & Pogrom.

Američtí kongresmani zuří

Rozhodnutí Ruska udělit dočasný azyl bývalému spolupracovníkovi tajných služeb USA Edwardu Snowdenovi vyvolalo hněvivé reakce v americkém Kongresu a nejrůznější výzvy k odvetným krokům.

Ostří kritici ruského prezidenta Vladimira Putina John McCain a Lindsey Graham označili postup Ruska za skandální a za snahu uvést Spojené státy do nesnází.

"Je to facka uštědřená všem Američanům. Nyní je chvíle zásadně přehodnotit naše vztahy s Putinovým Ruskem. (...) Nemůžeme tuto Putinovu akci nechat bez vážné odezvy," uvedli McCain a Graham v prohlášení. Podle nich by reakcí mělo být dokončení všech obranných raketových programů v Evropě a pokračovat v rozšiřování NATO, včetně ruského souseda Gruzie.

Rusové jsou v klidu

Ruští analytici ale podle agentury Interfax nepředpokládají, že by se Washington kvůli této záležitosti rozhodl nějak vážněji kazit vztahy s Moskvou.

Vedoucí Rady pro zahraniční a obrannou politiku Fjodor Lukjanov předpokládá, že se vše obejde například zrušením plánované srpnové schůzky vedoucích představitelů ministerstev zahraničí a obrany a možná i setkání Putina s Obamou. Tento summit by podle něj byl stejně jen symbolický a o možnosti jeho odvolání se už stejně v kuloárech hovoří.

"Nějaká významná opatření, která by vážně ohrozila vztahy, sotva budou přijata," míní Lukjanov. Ekonomická spolupráce je prý natolik slabá, že v ní není co zhoršovat. Navíc je spíše v zájmu USA. Případné ekonomické sankce, jak k nim vyzývali někteří v Kongresu, jsou nereálné, protože by znamenaly zjevné porušení pravidel Světové obchodní organizace (WTO).