Alexandr Soldatěnkov zemřel ve věku 86 let v ruské Samaře.

V tamním raketovém a kosmickém středisku CSKB-Progress působil jako šéfkonstruktér raket R-7A a Sojuz-2 a zároveň jako zástupce generálního konstruktéra podniku.

Soldatěnkov se podílel na konstrukci rakety Sojuz-2 a sehrál i klíčovou roli v prvním letu člověka do vesmíru - v roce 1961 vedl přípravy Gagarinova letu.

Legendární Semjorka

Od roku 1979 Soldatěnkov v Progressu pracoval jako vedoucí konstruktér raket rodiny R-7. Byl v samém středu sovětského raketového průmyslu.

R-7 byla vůbec první mezikontinentální balistickou raketou sestrojenou Sověty. Pod přezdívkou Semjorka (Sedmička) v roce 1957 poprvé vynesla na oběžnou dráhu umělou družici - Sputnik 1.

Ačkoliv hlavní motivací pro její konstrukci byla touha vojáků získat novou zbraň, která by mohla zasáhnout nepřítele na jiném kontinentě a unesla jadernou nálož, nakonec se R-7 ve výzbroji sovětských strategických sil "ohřála" jen dva roky. Důvodů bylo několik: natankovaná mohla stát v palebném postavení pouze měsíc. Navíc vyžadovala rozsáhlou startovací rampu, která se nedala utajit.

Teoreticky byla schopná dopravit až třítunovou bojovou hlavici na vzdálenost téměř 9 tisíc kilometrů s rozptylem bodu zacílení do pěti kilometrů. Jenže připravit Sedmičku na start trvalo téměř dvacet hodin.

Navíc byla R-7 navržená pro první typy termonukleárních zbraní, jejichž hmotnost se během vývoje podařilo zmenšit.

Rakety rodiny R-7

Rakety rodiny R-7

První start R-7 z Bajkonuru v květnu 1957 skončil havárií, při které se raketa zřítila 400 kilometrů od místa startu, a následoval další neúspěšný pokus.

První úspěšný vzlet rakety proběhl až 21. srpna 1957.

R-7 ale brzy našla uplatnění v civilním sektoru. Sloužila jako nosič při vynesení první umělé družice na oběžnou dráhu. Sedmička musela být upravená pro jednoduchou družici kulového tvaru, Sputnik, kterou do kosmu úspěšně dostala 4. října 1957. V listopadu téhož roku následoval Sputnik 2.

Sedmička se postupně stala základem pro další nosné rakety jako byla R-7A, na které se Soldatěnkov podílel jako konstruktér. Sovětské a později ruské pilotované lodě vypouští rakety rodiny R-7 dodnes.