Vězněná punkerka Naděžda Tolokonnikovová ze skupiny Pussy Riot, jejíž stížnosti na strádání za ostnatými dráty v Mordvinsku vyvolaly značný ohlas, je na cestě do nápravného zařízení v Čuvašsku. Oznámila to ve středu agentura Interfax.

"Vězeňská správa vybrala Čuvašsko jako region, kde si má odpykat trest. Teď už je Naděžda v Čuvašsku na cestě do vězeňského tábora IK-2 ve městě Alatyr," řekl agentuře manžel Tolokonnikovové Pjotr Verzilov.

Věznice v Mordvinsku mají i v ruských podmínkách mimořádně špatnou pověst, kterou zřejmě stížnosti punkerky na "stalinské" vedení "její" káznice IK-14 jen zhoršily.

Podle zpravodajského serveru lenta.ru vězeňkyně v obou táborech pracují jako švadleny. Šijí policejní, exekutorské a bachařské uniformy. Oprávněnost stížností Tolokonnikovové na "otrockou práci" potvrdila občanská komise vyslaná do mordvinské věznice. Vězeňská správa ale tvrdila, že pracovat přesčasy chtěly samy vězeňkyně, aby si více vydělaly.

Na protest proti hrubému zacházení a "otrocké" práci vyhlásila členka kapely Pussy Riot, která si odpykává dvouletý trest za výtržnosti v moskevské katedrále, na konci září hladovku.

Strach o život

Ta vedla k její hospitalizaci, po propuštění z vězeňské nemocnice ji ale vrátili do stejného tábora. Začala proto s hladovkou nanovo, aby si vymohla splnění slibu, že ji přeloží jinam.

Před několika dny napsala Tolokonnikovová do médií dopis plný obav o život.

"Přiznávám, bojím se o život. Neboť nevím, co se trýznitelé mordvinské vězeňské služby ze mne rozhodnou udělat," napsala. "Žádám, aby byla zaručena má bezpečnost a abych byla převezena do jiné oblasti. Protože v Mordvinsku dělají zadrženým příšerné věci," dodala.

Pussy Riot prosluly loni v únoru, kdy krátce před prezidentskými volbami zpívaly v hlavním pravoslavném chrámu země "punkovou modlitbu", prý na protest proti tomu, že špičky pravoslavné církve podporovaly návrat Vladimira Putina do Kremlu.

Po Putinově zvolení byly tři členky kapely dopadeny a postaveny před soud. Zatímco Tolokonnikovová a Marija Aljochinová, které jsou obě matkami, byly za výtržnost odsouzeny k dvouletému nepodmíněnému trestu, jejich kolegyni Jekatěrině Samucevičové později soud trest změnil na podmínku, protože ji hlídači vyvedli z chrámu ještě před skandálním vystoupením.

Odsouzení vyvolalo v zahraničí důrazné protesty, v Rusku ale vysoké procento obyvatel s trestem souhlasí.