Ruský nejvyšší soud ve čtvrtek zmírnil trest pro podnikatele Platona Lebeděva, někdejšího blízkého spolupracovníka ropného magnáta Michaila Chodorkovského, na deset a půl roku. Protože si tuto dobu už odpykal, bude propuštěn na svobodu.

Soud snížil trest i Chodorkovskému, který byl už loni propuštěn z vězení díky prezidentské milosti.

Lebeděv, který řídil Chodorkovského bankovní dům Menatep, měl vyjít na svobodu letos v květnu. Odsouzen byl stejně jako Chodorkovskij ve dvou kauzách k trestu osmiletého, respektive jedenáctiletého vězení. Podle verdiktu se Lebeděv dopouštěl daňových úniků a podvodů a legalizoval finanční prostředky získané zločinnou cestou.

Lebeděv do banky Menatep, kterou o rok dříve založil Chodorkovskij jako údajně první soukromou banku v zemi od roku 1917, nastoupil v roce 1989. O tři roky později se stal Lebeděv jejím prezidentem. V roce 1995 přestoupil do ropného kolosu Jukos, který banka koupila od státu za 350 milionů dolarů. 

V červenci 2003 byl Lebeděv zatčen a obviněn z podvodů při privatizaci podniku na výrobu hnojiv Apatit v roce 1994 a z daňových úniků Jukosu. Chodorkovskij byl zatčen v říjnu téhož roku.

Poslední květnový den roku 2005 byl Lebeděv odsouzen stejně tak jako Chodorkovskij k devítiletému trestu vězení. V září jim byl snížen trest o jeden rok na osm let. Lebeděv byl umístěn do věznice u vesnice Charp v Jamaloněneckém autonomním okruhu ležícím na západní Sibiři.

Společnost Jukos poté zbankrotovala - firmu zničily požadavky státu na zaplacení miliardových daňových nedoplatků. Většina majetku poté přešla na státní ruskou ropnou společnost Rosněfť.

Putinovo gesto před Soči

Chodorkovskij byl propuštěn z vězení loni 20. prosince po milosti, kterou mu udělil Vladimir Putin. Řada ruských komentátorů se přiklání k názoru, že prezidentskou milostí se Kreml chtěl vyhnout kritice během zimních olympijských her v Soči. Stejný důvod zřejmě vedl i ke snížení Lebeděvova trestu.

O faktické propuštění Lebeděva z pracovní kolonie požádala generální prokuratura, s jejímž návrhem soud souhlasil. Formálně byla důvodem novela ruského trestního zákoníku, podle níž jsou některé Lebeděvovy skutky promlčené. Podle ruských médií Lebeděv vyjde na svobodu ve čtvrtek nebo v pátek.

Nejvyšší soud ponechal v platnosti část verdiktu, která Chodorkovskému i Lebeděvovi ukládá uhradit údajný daňový únik ve výši 17 miliard dolarů (35 miliard korun). Právě tuto část rozsudku Chodorkovskij označuje za hlavní důvod, proč se zdráhá vrátit do vlasti ze Švýcarska, kam se s rodinou uchýlil po propuštění z ruské věznice.

Rozhodnutí nejvyššího soudu je pravomocné a není proti němu odvolání.