Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek ohlásil, že v Rusku vznikne vlastní platební systém podle úspěšného vzoru Japonska a Číny. Centrální banka a vláda podle Putina už podnikají kroky v tomto směru, ale vytvoření vlastního systému si vyžádá ještě nějaký čas.

Ztrátou peněz a trhu tak mají být postiženy americké firmy Visa a MasterCard, jejichž platební systémy minulý týden zastavily operace klientů ruských bank potrestaných sankcemi za ruskou anexi Krymu. Tyto služby vesměs byly později obnoveny, poznamenala agentura Reuters.

"Je opravdu velice špatné, že se jisté firmy rozhodly pro restrikce. Myslím, že to prostě povede k tomu, že ztratí jistou část trhu, a to velice výnosného trhu," řekl Putin před zákonodárci z horní komory parlamentu.

Omezení transakcí s platebními kartami podle ruských médií zprvu postihlo asi půl milionu klientů sedmi ruských finančních ústavů. Vzápětí ruští představitelé začali hovořit o potřebě snížit závislost na společnostech Visa a MasterCard. Ruský ministr financí Anton Siluanov se ve středečním rozhovoru v ruských médiích zmínil o "záložním" národním platebním systému, který by fungoval pouze na ruském území.

"V zemích, jako je Japonsko a Čína, tyto systémy fungují, a to velice úspěšně. Zpočátku začínaly výlučně jako národní systémy, omezené na národní trh, ale teď získávají čím dál větší oblibu," prohlásil Putin.

Na sankčním seznamu ohlášeném minulý čtvrtek Spojenými státy kvůli ruské anexi ukrajinského Krymu se ocitla ruská banka Rossija. Visa a MasterCard pak přestaly jejím klientům poskytovat služby pro platební transakce. Na stejný problém mohli narazit i klienti jiných bank, jejichž akcionářů – nikoli ale samotných bank – se restrikce týkají. Visa a MasterCard poskytování svých služeb v těchto případech obnovily.