Ruská centrální banka přestala pravidelně kontrolovat kurz ruského rublu a nechá oslabující měnu, aby se s ní volně obchodovalo na finančních trzích. Banka to uvedla ve svém pondělním sdělení. V případě ohrožení finanční stability ale prý hodlá opět zasáhnout. Po sdělení centrální banky rubl k dolaru posílil o 3,6 procenta, což je podle BBC nejvíce za 15 let. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina nejsou pro pokles rublu žádné zásadní důvody.

Ruská měna se dostala pod tlak v důsledku západních sankcí a klesajících cen ropy. To má negativní dopad na ruské exportní příjmy i na příliv zahraničních investic, což se odráží na kurzu rublu, který letos vůči dolaru oslabil téměř o 30 procent. Minulý týden se rubl opět prudce propadl.

Centrální banka dosud domácí měnu podporovala zásahy na měnovém trhu. Pro intervence neměla stanoven žádný limit a v posledních týdnech v rámci podpory rublu prodávala až 2,5 miliardy dolarů (téměř 56 miliard Kč) denně.

K těmto zásahům přistupovala vždy, když se kurz přiblížil okraji cílového obchodního pásma pro rubl. Minulý týden banka tuto podporu výrazně omezila, když stanovila maximální limit pro intervence ve výši 350 milionů dolarů (necelých osm miliard Kč) denně.

Prezident odmítl kapitálové kontroly

Prezident Putin v pondělí v Číně prohlásil, že Moskva nemá v plánu zavést kapitálové kontroly ani další "nouzové kroky" v reakci na pokles hodnoty rublu. K němu nejsou žádné zásadní ekonomické důvody a Putin doufá, že spekulace proti rublu brzy skončí, prohlásil podle agentury AP šéf Kremlu na setkání investorů před summitem Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v Pekingu.

Ruský ministr financí Anton Siluanov v pondělním prohlášení uvedl, že rozhodnutí ruské centrální banky přišlo trochu pozdě. Rubl je podle ministra jasně podhodnocen. Siluanov ale doufá, že do konce roku se jeho kolísavost zmírní.

Moskva se mezitím snaží snížit svou závislost na evropských a dalších západních trzích a obrací v této souvislosti pozornost na Asii. Putin proto podle AP využil své přítomnosti na setkání v Pekingu k tomu, aby přilákal asijské investory do Ruska, jehož vláda podle šéfa Kremlu zjednodušuje regulace týkající se investic či daňových záležitostí.

"Chceme, abyste přišli a měli úspěch," řekl Putin podle AP podnikatelům z Číny či Japonska. Podotkl také, že Rusko a Čína hodlají zvýšit objem obchodů vyrovnávaných v čínské měně.

Rusko bude podle centrální banky terčem sankcí do konce roku 2017

Ruská centrální banka očekává v příštím roce stagnaci domácí ekonomiky. V dalším roce by pak měl hospodářský růst činit pouze 0,1 procenta. Vyplývá to z tříleté strategie pro měnovou politiku, kterou v pondělí banka zveřejnila. Tato strategie předpokládá, že sankce, které západní země uvalily na Rusko kvůli jeho postupu vůči Ukrajině, zůstanou v platnosti do konce roku 2017.

Centrální banka hospodářský výhled prudce zhoršila ve srovnání s předběžnou verzí tříletého strategického plánu zveřejněnou v září. Ta předpokládala, že růst ekonomiky dosáhne v příštím roce jednoho procenta a v dalším roce zrychlí na 1,8 až dvě procenta. Hospodářská prognóza centrální banky podle agentury Reuters podtrhuje negativní dopady ukrajinské krize a klesajících cen ropy na ruskou ekonomiku.

Ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev již koncem října varoval, že ruská ekonomika by v příštím roce mohla klesnout, pokud ceny ropy zůstanou na současné nízké úrovni. Těžba ropy a plynu je klíčovým odvětvím ruské ekonomiky a představuje důležitý zdroj příjmů státní pokladny.

Centrální banka v pondělí také zvýšila odhad pro odliv kapitálu v tomto roce na 128 miliard dolarů (2,8 bilionu Kč). Příští rok podle její nové prognózy ze země odteče kapitál v objemu 99 miliard USD (skoro 2,2 bilionu Kč).

Centrální banka je tak o něco pesimističtější než vláda v Moskvě, která pro tento rok předpokládá odliv kapitálu v objemu 100 miliard dolarů.

Kromě toho banka oznámila, že ruší cílové pásmo pro pohyb ruského rublu a nechá dlouhodobě oslabující ruskou měnu, aby se volně pohybovala na měnových trzích. Zasáhne prý jen v případě ohrožení finanční stability.