Kyjev oznámil, že svým vojákům bude vyplácet finanční odměny za každý kus nepřátelské bojové techniky zničený na donbaské frontě. Řekl to armádní mluvčí Vladyslav Selezňov. Příslušné rozhodnutí podle něj schválilo armádní velení už koncem ledna, poprvé se odměny budou vyplácet v březnu za měsíc únor. Armáda nyní sestavuje statistiku zničených zbraní, podle níž se bude rozdělování prémiového fondu řídit.

Mluvčí povstaleckých vojsk Eduard Basurin. v pátek uvedl, že boje na doněckém úseku fronty "prakticky skončily", situace na východě Ukrajiny se stabilizovala a na bojištích zavládl klid. Evropští pozorovatelé ale ohlásili dělostřeleckou palbu z Doněcku a z luhanské oblasti.

Na východ Ukrajiny dorazil v pátek "mimořádný" humanitární konvoj z Ruska, podle ruských médií přivezl hlavně pomoc pro Debalceve. Konvoj, který podle ruských médií vezl především potraviny a léky, přejel hranice, aniž prošel ukrajinskou celní kontrolou. Třicet nákladních automobilů vyloží 200 tun nákladu v Doněcku a Luhansku, odkud pak budou povstalci rozesílat pomoc potřebným, napsala agentura TASS.

Kolonu prý ruské úřady sestavily urychleně s ohledem na změněnou situaci na frontě. Podle ukrajinských povstalců se situace uklidnila. "Na celé linii palebného dotyku se situace postupně stabilizuje," citovala Basurina povstalecká agentura DAN. "Jednotky ozbrojených sil Doněcké lidové republiky přísně dodržují klid zbraní a nereagují na jednotlivé provokace ze strany ukrajinských vojsk," prohlásil mluvčí. "Očekáváme, že stejně bude plnit minské dohody i Kyjev," dodal.

Ukrajinští vojáci: Jsou šťastní, že přežili

O pomoc chce požádat také Ukrajina. Stálý zástupce Ukrajiny při OSN Jurij Serhejev ve čtvrtek uvedl, že Ukrajina preferuje vyslání policejních sil Evropské unie do Donbasu před povoláním mírových jednotek OSN. Nasazení evropských jednotek by bylo podle něj rychlejší, vyslání mírových sil OSN by mohlo vzhledem ke složitému vyjednávání a komplikovanému financování trvat měsíce. V Radě bezpečnosti OSN má navíc Rusko právo veta. Evropská komise ale v pátek vyslání policejních sil odmítla. 

Doněčtí povstalci také oznámili, že hodlají vyvážet černé uhlí do severní Afriky, Íránu a na Blízký východ. Uhlí chtějí vyvážet přes ruský přístav Taganrog, který je vzdálen asi 50 kilometrů od úseku hranice s Ukrajinou kontrolovaného separatisty. Jejich ministryně hospodářství Jevgenija Samochinová měla ve čtvrtek jednat o vývozu uhlí s íránskými partnery. "I oni jsou vystaveni embargu, takže s nimi snadno najdeme společnou řeč," uvedla.

Pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v pátek navzdory ujištění povstalců, že boje ustávají, zaznamenala dělostřeleckou palbu v Doněcku, která byla vedena z centra města kontrolovaného separatisty. U města Ščasťa v Luhanské oblasti podle OBSE zase pálila na protivníka ukrajinská armáda.

Mluvčí Basurin prohlásil, že ve městě Debalceve, které v minulých dnech povstalci dobyli, stále ještě zůstává část ukrajinské posádky. Ukrajinští vojáci podle něj musejí před opuštěním města složit zbraně, které pak povstalci ukrajinské straně odevzdají. "Těla mrtvých předáme buď přímo pozůstalým, nebo příslušným ukrajinským úřadům," řekl mluvčí povstalců.

Basurin dále uvedl, že během pátku budou povstalci z fronty stahovat další těžkou bojovou techniku, jak to jim i ukrajinské armádě ukládají minské dohody z minulého týdne. Vzbouřenci tvrdí, že těžké zbraně zatím odsunuli ze tří okresů, OBSE ale jejich informaci nepotvrdila. Evropští pozorovatelé na frontě registrují pohyby zbraní, výzbroj se ale pouze přemísťuje a nevzdaluje se linii fronty.

Británie a celá Evropská unie "katastrofálně selhaly" při hodnocení ruských postojů k ukrajinské krizi, počínaly si jako náměsíčné a podcenily hloubku ruského nepřátelství, uvádí zpráva evropského výboru britské Sněmovny lordů. Londýn se podle zprávy "nechová aktivně a není dostatečně viditelný". Britské ministerstvo zahraničí má zkrácený rozpočet a postrádá kvůli tomu analytiky a experty na ruskou politiku. Obdobná situace panuje i v ostatních zemích EU, což způsobilo neschopnost zformulovat "autoritativní odpověď" na ukrajinskou krizi, na zprávu upozornila stanice BBC.

Ukrajinský armádní analytik Dmytro Tymčuk v pátek na Facebooku napsal, že povstalci dostali další masivní posily z Ruska. Hranice prý překročily čtyři konvoje těžké vojenské techniky včetně tanků, obrněných transportérů a samohybných děl. Moskva jakoukoli vojenskou podporu separatistů popírá.

Povstalecké velení podle Tymčuka doplňuje stavy vojsk, přeskupuje síly k dalším bojům a posiluje materiální zabezpečení jednotek.

Kyjev si připomíná rok od chvíle, kdy na kyjevském Majdanu zasahovali policejní ostřelovači. Při násilnostech v centru města zemřelo zhruba 110 civilistů a necelá dvacítka policistů. O den později podepsal tehdejší prezident Viktor Janukovyč dohodu o ukončení politické krize, následujícího dne byl Janukovyč sesazen. Pro stovku mrtvých demonstrantů, kterým Porošenko posmrtně udělil čestný titul Hrdina Ukrajiny, se na Ukrajině vžil název "nebeská setnina". Na jejich počest byl prezidentským dekretem 20. únor vyhlášen státním svátkem.

Ukrajinští vojáci: Jsou šťastní, že přežili