Ukrajinská armáda a proruští separatisté v noci na neděli podepsali dohodu o odsunu těžkých zbraní z frontové linie, stahování začne oficiálně ještě o víkendu. S odvoláním na vedení ukrajinských sil a ruského generála Alexandra Lencova, který jednání s povstalci zprostředkovává, to napsaly list Ukrajinska pravda a agentura TASS.

Povstalci dohodu potvrdili, odsun by podle nich měl být dokončen do dvou týdnů. Podle TASS se nyní odsun připravuje, fakticky by měl začít až v úterý 24. února. Stažení těžkých zbraní je jednou z podmínek mírových dohod z Minsku, další z nich je mimo jiné i výměna zajatců. V sobotu si obě znesvářené strany vyměnily na 200 zajatých.

"Ruský představitel společného střediska Alexandr Lencov podepsal se (šéfem doněckých vzbouřenců Alexandrem) Zacharčenkem a předtím s (vůdcem luhanských vzbouřenců Igorem) Plotnickým dokument o stažení těžkých zbraní," citovala agentura TASS zástupce ukrajinských ozbrojených sil Petra Kanonyka.

Kanonyk stejně jako Lencov působí ve Společném kontrolním a koordinačním středisku (JCCC) třístranné kontaktní skupiny, ve které jsou zastoupeny Rusko, Ukrajina a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). JCCC má pomoci s prosazováním příměří. "Hodina H je 22. února," dodal Kanonyk.

"Plán byl podepsán v noci. Začne se dnes a na stažení těžkých zbraní jsou dva týdny," citoval v neděli Reuters mluvčího povstaleckých vojsk Eduarda Basurina.

Ukrajinská armáda podle TASS odsune těžké zbraně ze současné linie dotyku, zatímco luhanští a doněčtí separatisté stáhnou dělostřelectvo a těžké palebné systémy z frontové linie podle minského memoranda z 19. září 2014. Tuto podobu odsunu určuje nově uzavřená dohoda k podmínkám prosazení minských dohod, která byla podepsána zhruba před týdnem v běloruské metropoli.

Ukrajinská armáda a separatisté z Luhanské oblasti si mezitím v sobotu večer vyměnili zajatce v rámci plnění podmínek příměří dohodnutého minulý týden v Minsku. Podle ukrajinských a ruských zdrojů bylo propuštěno 139 ukrajinských vojáků a 52 povstaleckých ozbrojenců.

Celkem se uskutečnily dvě předávky. Jedna z nich se uskutečnila ve vesnici Jolobok na frontové linii v Luhanské oblasti a druhá v Doněcké oblasti. Jde o největší výměnu zajatců od začátku roku. Minská dohoda zavazuje obě strany k výměně všech zadržovaných zajatců a rukojmích.

Pochod důstojnosti

Pochodem důstojnosti v neděli odpoledne v Kyjevě vyvrcholily několikadenní připomínkové akce k prvnímu výročí pádu proruského režimu prezidenta Viktora Janukovyče a s tím souvisejícího masakru na náměstí Nezávislosti (Majdanu) během protivládních protestů. Mezi účastníky byla více než dvacítka zahraničních delegací, mimo jiné stálý předseda Evropské rady Donald Tusk a německý prezident Joachim Gauck, Českou republiku zastupuje ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Přijet přislíbil mimo jiné polský prezident Bronislaw Komorowski, slovenský prezident Andrej Kiska, litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová nebo lotyšská premiérka Laimdota Straujumaová, jejíž země nyní na půl roku Evropské unii předsedá. Do Kyjeva ohlásili cestu také prezidenti Moldavska a Gruzie Nicolae Timofti a Giorgi Margvelašvili, tedy zemí, které mají potíže se separatistickými regiony podporovanými Ruskem.

Trasa pochodu byla naplánována místy, kde před rokem vyvrcholily protesty proti Janukovyčovi a proruskému směřování země, zakončen pak bude na náměstí Nezávislosti. Zde se také uskuteční modlitba za oběti lidí, kteří zahynuli během tehdejších protestů i při nynějších bojích v Donbasu. Při demonstracích zemřela před rokem více než stovka lidí.