Rusko ve středu uzavřelo novou smlouvu s Jižní Osetií, vzpurnou gruzínskou provincií, jejíž samostatnost Moskva uznala po válce s Gruzií v roce 2008. Dokument, který smlouvu označuje za strategickou, dává Rusku právo operovat na separatistickém území s nasazením svých vojáků i příslušníků bezpečnostních složek. Pod ruskou kontrolou bude i hranice Jižní Osetie s Gruzií. Tbilisi označilo novou rusko-jihoosetskou smlouvu za krok k anexi. Smlouvu odmítly i Spojené státy a Evropská unie, kritizoval ji rovněž generální tajemník Severoatlantické aliance.

Smlouva "o spojenectví a integraci" podle agentury TASS podřizuje činnost některých jihoosetských armádních a policejních jednotek přímo ruskému velení. Dokument zároveň fakticky ruší hraniční kontroly mezi Jižní Osetií a Ruskem.

Těsná koordinace zavládne podle smlouvy i v zahraniční politice, která se ovšem v jihoosetském podání fakticky omezuje na diplomatické vztahy s Moskvou. Zjednodušená procedura bude napříště platit při udělování ruského občanství Osetům. Žijí-li v Rusku, nebudou tamní úřady žádat, aby se zbavili jihoosetského občanství. V jiných případech ruské zákony dvojí občanství nepřipouštějí.

Rusko bude podle dohody dál Jižní Osetii financovat, díky ruským subvencím se podle agentury TASS zvýší platy jihoosetských státních zaměstnanců tak, aby se vyrovnaly platům ruským. Jen v příštím roce bude Moskva do vzpurné gruzínské provincie investovat miliardu rublů (420 milionů Kč). Celkem už od roku 2008 uvolnilo Rusko pro potřeby Jižní Osetie 43 miliard rublů. Velká část této sumy podle kritiků skončila na "černých" účtech jihoosetské mafie a vysokých státních úředníků.

Gruzie označila novou rusko-jihoosetskou smlouvu za krok k anexi a za útok proti regionální stabilitě. Ministryně zahraničí Tamar Beručašviliová novinářům v Tbilisi řekla, že jde o "cynický a provokativní krok Ruska, jehož cílem je anexe".

Odpor vůči dokumentu ještě před jeho středečním podpisem daly najevo Evropská unie a Spojené státy. Moskvu upozornily, že platnost smlouvy nebudou uznávat.

"Okupované regiony Jižní Osetie a Abcházie jsou integrální součástí Gruzie. Pokračujeme v podpoře gruzínské nezávislosti, svrchovanosti a územní celistvosti," řekla mluvčí americké diplomacie Jen Psakiová.

Abcházie se stejně jako Jižní Osetie s vydatnou vojenskou a finanční pomocí Moskvy odtrhla od Gruzie, jejich nezávislost Rusko uznalo po válce s Gruzií v roce 2008. Tbilisi označuje obě provincie za území okupované Ruskem, kromě několika málo ruských spojenců žádný stát světa samostatnost Abcházie ani Jižní Osetie neuznal.

"Takzvaná smlouva" podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga "křiklavě" odporuje principům mezinárodního práva i ruským závazkům a poškozuje snahy posílit bezpečnost v regionu.